Ostatnia deska ratunku

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 22-02-2005, 00:00

Jeśli dwunasta próba sprzedaży firmy spali na panewce, to trzynastej raczej nie będzie. Browar pewnie wypadnie z rynku.

Na 17 marca wyznaczono długo oczekiwany termin licytacji majątku upadłego Browaru Zabrze. Fabryka będzie sprzedawana w dwóch częściach, ale za jednym podejściem.

— Chodzi o to, aby dać nabywcy możliwość kontynuacji produkcji. Cena wyjściowa na nieruchomość została określona na 7,2 mln zł. Łącznie z majątkiem ruchomym, takim jak samochody, butelki, etykiety i piwo, to będzie łącznie około 14,5 mln zł — wylicza Zbigniew Suliga, syndyk upadłego Browaru Zabrze.

Ze wskazania nowego terminu cieszy się syndyk, nawet komornik, ale przede wszystkim cieszą się pracownicy browaru. To ostatni dzwonek, aby zakład rozpoczął przygotowania do letniego sezonu. Jeśli wybór właściciela zakończy się fiaskiem (tak jak kilkanaście poprzednich prób), Zabrze w tym roku pewnie nie wytrzyma konkurencji. Ostatni rok był już dla browaru znacznie gorszy od poprzednich. Spadła sprzedaż, zamiast zysku, który fabryka miała jeszcze w 2003 r., pojawiło się 900 tys. zł straty.

— Nie wydajemy na promocję, nie wolno mi inwestować, bo wszystkie zarobione pieniądze muszę przekazywać wierzycielom — mówi syndyk.

W dodatku w środku sezonu 2004 r. browar miał zakaz sprzedaży, bo nie spełniał zasad unijnych.

Do tej pory spłacił kilkadziesiąt milionów złotych długów. Zostało jeszcze 60 mln zł, ale majątek jest wolny od obciążeń. Inwestor nie przejmie długów.

W Polsce działa kilkadziesiąt małych browarów. Żyje im się znacznie trudniej niż potentatom, takim jak Kompania Piwowarska, Żywiec czy Carlsberg, ale jakoś sobie radzą. Kluczem jest znalezienie niszy na lokalnym rynku. W 2004 r. w Polsce sprzedano prawie 27 mln hl piwa. Zabrze sprzedało 165 tys. hl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostatnia deska ratunku