Ostatnia próba ratowania górnictwa za publiczne środki

Przemek Barankiewicz
18-06-2003, 20:42

PAP - Realizacja urealnionego programu restrukturyzacji górnictwa to ostatnia próba ratowania tej branży za pieniądze podatników - ocenił w środę wieczorem w Katowicach wicepremier, minister gospodarki Jerzy Hausner.

"Kolejnych prób nie będzie, również i dlatego, że wkrótce zmieni się sytuacja związana z wejściem do UE" - powiedział Hausner.

Wicepremier spotkał się wieczorem z zarządem Kompanii Węglowej SA - największego górniczego koncernu. Wcześniej, wypełniając uprawnienia właścicielskie w stosunku do Kompanii, odwołał prezesa i dwóch członków zarządu firmy. Prezesa Jarosława Klimę zastąpił na Maksymilian Klank, dotychczasowy prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.

Hausner zastrzegł, że planowane dokapitalizowanie Kompanii Węglowej, bez którego spółka musiałaby upaść, uwarunkowane jest realizacją całego programu naprawczego, zakładającego również zmniejszenie zdolności produkcyjnych, czyli likwidację kopalń oraz "trzymanie kosztów pracy", czyli górniczych wynagrodzeń. Pozostałe elementy to oddłużenie branży i tworzenie nowych miejsc pracy poza nią.

Decyzje o likwidacji kopalń podejmować ma nie rząd czy resort gospodarki, ale zarząd Kompanii Węglowej. Hausner chce, aby decyzje te zapadły tak szybko, jak wymaga tego tempo programu naprawczego oraz logika zarządzania. Wicepremier uważa, że próba zablokowania programu przez związki zawodowe, oznaczać będzie również powstrzymanie oddłużenia i dokapitalizowania, które w sumie wynieść ma 1,3 mld zł. 0,54 mld zł z tej kwoty już przekazano. Kolejna transza ma wynieść ok. 400 mln zł.

"Jeżeli ktoś podejmie taką próbę, która będzie polegała na zablokowaniu realizacji programu, to musi brać na siebie całą odpowiedzialność za skutki takiego działania, tak samo jak ja biorę na siebie odpowiedzialność za zaniechanie działania" -

powiedział Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostatnia próba ratowania górnictwa za publiczne środki