Ostatnia szansa na 4 proc. na lokacie

Weronika Aleksandra Kosmala
opublikowano: 18-02-2015, 00:00

Ekonomiści i uczestnicy rynku nie mają wątpliwości: RPP zetnie stopy procentowe w marcu. Banki będą więc mogły płacić mniej za depozyty.

Wczoraj skończył się karnawał, wiele wskazuje też na to, że ostatki są na rynku lokat — przynajmniej jeśli chodzi o nominalne oprocentowanie na poziomie 4 proc. i wyższym na najkrótszych lokatach. Jeśli projekcja inflacji, szykowana przez NBP, wskaże niskie tempo wzrostu gospodarczego, w Radzie Polityki Pieniężnej prawdopodobniej znajdzie się większość, która przegłosuje obniżkę stóp procentowych — i to być może nawet od razu o 50 pkt. baz. Taki scenariusz (ale w dwóch krokach) zakładają też inwestorzy, wynika z notowań stawki WIBOR.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Nowi jak zwykle w cenie…

Na razie wiele banków płaci za trzymiesięczne depozyty co najmniej po 4 proc. Jak zwykle obwarowane jest to jednak pewnymi warunkami. Decydując się na ulokowanie pieniędzy w Idea Banku, zyskamy po kwartale najwięcej na rynku, przy czym jeden klient otworzyć może nie więcej niż jedną taką lokatę. Drugie miejsce w rywalizacji o nowych deponentów zajmują teraz na równi BGŻOptima, FM Bank PBP i mBank, obiecujące oprocentowanie w wysokości 4 proc. Z Lokaty Bezkarnej w BGŻOptima będziemy mogli swobodnie wypłacać pieniądze bez utraty naliczonych odsetek, maksymalnie zainwestować możemy jednak 20 tys. zł.

Pozostałe z wymienionych banków na trzy miesiące przyjmują do 10 tys. zł, wyjątek stanowi nieco niżej oprocentowana oferta neoBanku, w którym przy stawce 3,5 proc. zdeponować możemy do 1 mln zł. Pojedynek o nowych użytkowników kont osobistych toczą również Meritum Bank i Deutsche Bank — otwierając w nich konto, mamy możliwość założenia dwumiesięcznych internetowych lokat z oprocentowaniem sięgającym aż 5 proc.

…mobilni też dostają więcej

Oszczędzający, którzy nie zamierzają przenosić kapitału do innych banków, deponując na kwartał 10 tys., zarobią najwyżej 4 proc. Takie odsetki proponuje swoim klientom m.in. Raiffeisen Polbank, którego Lokatę Mobilną od 3 tys. zł założyć można przez aplikację zainstalowaną na smartfonie czy tablecie. Równie wysoki procent oferuje bank Meritum, jego Bilokata Plus to jednak bardziej skomplikowany produkt — lokata dostępna jest tylko w pakiecie z drugim depozytem.

Na oszczędności przeznaczyć możemy w tym przypadku od 1 tys. do aż 500 tys. zł, połowa z tej kwoty deponowana jest jednak na 3 miesiące, których dotyczy wspomniane 4 proc., a połowa na rok — ze stopą 2,3 proc. Do najbardziej opłacalnych produktów zaliczała się do tej pory również trzymiesięczna Twoja Lokata III w Getin Banku, teraz jej oprocentowanie waha się jednak od 3,3 proc. w wariancie standardowym do 3,8 proc. w ramach promocji. Korzystniejsza stopa dotyczy wyłącznie klientów aktywnie korzystających ze swojego konta osobistego i posiadających jednocześnie w Getin Banku konto oszczędnościowe.

Twoja Lokata III przeznaczona jest ponadto tylko dla nowych środków. Na jeszcze niższe oprocentowanie, bo wynoszące już tylko 3,5 proc., liczyć mogą natomiast klienci Idea Banku i Banku Millenium. Podczas gdy dostęp do kwartalnej Lokaty NR1 w Idea Banku mamy nawet bez zakładania konta, 3,5 proc. w Millenium dotyczy jedynie klientów z Kontem 360°. Posiadaczom rachunków innego typu bank oferuje 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Aleksandra Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu