Ostatnia szansa na tanie zakupy

W lipcu zarząd spółki pokaże nową strategię. Po zakupie Dolwisu może dopisać do niej kolejne przejęcia.

Ostatnia szansa na tanie zakupy

Marcin Goralewski
opublikowano: 20-06-2006, 00:00

W lipcu zarząd spółki pokaże nową strategię. Po zakupie Dolwisu może dopisać do niej kolejne przejęcia.

Akcjonariusze Bytomia, giełdowej spółki odzieżowej, zgodzili się wczoraj na kolejne podwyższenie kapitału. Akcje będą sprzedawane z prawem poboru, które zostanie przydzielone inwestorom posiadającym papiery spółki 31 lipca.

— Skorzystam z przysługującego mi prawa do objęcia nowych papierów — zapowiada Tomasz Sarapata, prezes i jeden z akcjonariuszy Bytomia.

Milion akcji...

Odzieżowa spółka chce sprzedać blisko 1 mln nowych papierów po 10 zł. Pieniądze z podwyższenia kapitału (który po emisji będzie dzielił się na 3 mln akcji) mają zostać wydane m.in. na rozbudowę sieci sprzedaży.

— Sytuacja Bytomia jest dobra. Nie potrzebujemy pieniędzy na bieżącą działalność. Potrzebujemy ich jednak, by zrealizować strategię, którą przedstawimy 6 lipca — mówi Tomasz Sarapata.

W pierwszym kwartale Bytom zarobił netto 730 tys. zł przy ponad 10 mln zł sprzedaży. Rentowność ma utrzymać się w całym roku. Dzięki poprzednim emisjom akcji spółka uzyskała kapitał na produkcję i budowę sieci sprzedaży. Zarząd oddłużył firmę.

— Teraz stoimy u progu dynamicznego rozwoju — przekonuje prezes Bytomia.

...to na razie wszystko

Oferta publiczna ma zostać przeprowadzona po wakacjach. Czy to ostatnia emisja?

— Jeżeli nie pojawią się inwestycje wykraczające poza dotychczasowe plany, to nie będziemy się już zwracać do akcjonariuszy — zapowiada Tomasz Sarapata.

Nowe inwestycje mogą się jednak pojawić. Niedawno Bytom odkupił od Kredyt Banku za symboliczne 250 tys. zł akcje Dolwisu, producenta podszewek. Transakcja, do której przygotowania trwały 15 miesięcy, zaskoczyła rynek. Wcześniej zarząd bowiem koncentrował się na naprawie Bytomia.

— Mamy duży potencjał ludzki i intelektualny, aby wyprowadzić na prostą Dolwis. Potrzebne pieniądze uzyskamy dzięki emisji — wyjaśnia prezes Bytomia.

Czy zakup Dolwisu oznacza, że spółka wpisała do strategii przejęcia i konsolidację rynku?

— Rozglądamy się. To ostatni moment, aby za rozsądne pieniądze kupić firmę z kłopotami i ją naprawić. Ale na razie konkretnych rozmów nie prowadzimy — mówi Tomasz Sarapata.

W tym roku grupa Bytomia ma osiągnąć około 80 mln zł przychodów. Dolwis za kilka lat ma wejść na parkiet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane