Ostatnie chwile handlowego boomu

JKW
opublikowano: 27-01-2009, 00:00

W czasie świątecznych zakupów nie chcieliśmy pamiętać o kryzysie. Według ekonomistów, niedługo sobie o nim przypomnimy.

W czasie świątecznych zakupów nie chcieliśmy pamiętać o kryzysie. Według ekonomistów, niedługo sobie o nim przypomnimy.

Konsumpcja, uważana przez ostatnie lata za motor polskiej gospodarki, traci siły. W grudniu sprzedaż detaliczna była o 6,6 proc. wyższa niż przed rokiem — podał Główny Urząd Statystyczny. Wprawdzie to lepszy wynik niż listopadowy (roczna dynamika wyniosła wtedy 2,7 proc.), jednak w porównaniu z obrotami notowanymi jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy sprzedaż rosła w tempie ponad 20 proc., grudniowe wyniki nie imponują. Zwłaszcza że bezrobocie wzrosło w grudniu z 9,1 proc. do 9,5 proc. Liczba osób bez pracy wzrosła o 76 tys., a firmy zapowiadają dalsze cięcie zatrudnienia i ograniczenie podwyżek płac. Konsumpcja będzie więc słabnąć.

— Dane o sprzedaży okazały się nieco lepsze od prognoz, jednak nie są powodem do nadmiernego optymizmu. Rosnące bezrobocie, wynikające z pogarszania się sytuacji gospodarczej, sprawi, że w kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna będzie wyraźnie słabnąć. Podobny wniosek nasuwają badania opinii społecznej. Pokazują, że gospodarstwa domowe coraz bardziej ograniczają wydatki — mówi Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH.

W grudniu najmocniej wzrosła sprzedaż ubrań i obuwia — o 31,7 proc. (r/r) oraz kosmetyków i farmaceutyków — o 25,6 proc. (r/r). Nieźle sprzedawały się też meble i sprzęt elektroniczny — tu sprzedaż wzrosła o 15,3 proc.

— Sprzęt AGD i RTV bardzo tanieje. Ludzie chętnie kupują nowe komputery, aparaty fotograficzne czy pralki. Stary sprzęt wymaga wymiany, a nowy jest znacznie tańszy, niż jeszcze kilka lat temu — tłumaczy Bohdan Wyżnikiewicz, ekonomista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane