Ostatnie posiedzenie Fed pod przewodnictwem Yellen

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 31-01-2018, 11:21
aktualizacja: 31-01-2018, 11:24

Ostatni dzień roboczy stycznia 2018 roku zapisze się na karcie historii jako sesja podczas której odbyło się ostatnie posiedzenie Rezerwy Federalnej pod przewodnictwem Janet Yellen.

Rynek nie oczekuje żadnych zmian w parametrach polityki pieniężnej. Decyzji będzie towarzyszył tylko komunikat. Z kolei najnowsze prognozy makroekonomiczne dotyczące gospodarki amerykańskiej zostaną opublikowane w marcu, już pod przewodnictwem Jerome Powell’a. To już w jego rękach będzie prowadzenie takiej polityki pieniężnej, która obok stabilności cen będzie dbała także o podtrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego.  W związku z powyższym dużo ważniejszy dla rynku może okazać się dzisiejszy raport ADP odnośnie zatrudnienia w sektorze prywatnym, gdzie konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia w styczniu o 185 tys.  oraz piątkowy oficjalny raport Departamentu Pracy w USA. Dobre odczyty powinny wspierać oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku. Na bazie kontraktów Fed Fund Futures marcowy wzrost kosztu pieniądza jest wyceniany przez rynek z prawdopodobieństwem ponad 70%. Sentyment do dolara pozostaje jednak słaby. Indeks dolara w dalszym ciągu oscyluje w pobliży lokalnego dołka z 25 stycznia 2018 roku. 

Podczas wtorkowej sesji główna para walutowa EUR/USD powróciła do wzrostów, do czego impulsem stały się publikacje ze strefy euro. Warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt PKB za IV kwartał, który potwierdził utrzymanie solidnego tempa wzrostu w tym okresie na poziomie 0,6% w ujęciu kwartalnym i 2,6% w skali roku. Pierwsze szacunki inflacji CPI z Niemiec za styczeń okazały się niższe niż oczekiwano, co rodzi ryzyko niższego niż zakłada konsensus rynkowe odczytu wskaźnika CPI dla całej strefy euro. W sytuacji publikacji słabszych danych euro może nie mieć bodźców do dalszych wzrostów w dniu dzisiejszym.  Jak na razie główna para walutowa oscyluje w okolicy 1,2430 w oczekiwaniu na wspomniane publikacje.  

W trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy natomiast ważne dane z australijskiej gospodarki dotyczące inflacji zgodnie z którymi wskaźnik CPI ukształtował się w IV kwartale na poziomie1,9% w skali roku a jego odpowiednik bazowy ustabilizował się na poziomie 1,8% r/r. Powyższe publikacje są istotne z punktu widzenia przyszłotygodniowej decyzji Banku Rezerw Australii odnośnie stóp procentowych, gdzie jak na razie nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych. Natomiast raport RBA odnośnie polityki monetarne zostanie opublikowany w przyszły piątek, co będzie pomocne w ocenie szans na podwyżki stóp w Australii jeszcze w tym roku.

AUD/USD

AUD/USD pozostaje w silnym trendzie wzrostowym o czym świadczy utrzymywanie się notowań powyżej średnich kroczących EMA w skali H4 (50- i 100--okresowej). Notowania obecnie dotarły w  rejon silnej strefy oporu w okolicy 0,8102-0,8134 i 200-okresowej średniej EMA w skali miesięcznej, co z technicznego punktu widzenia przynajmniej chwilowo powinno ograniczać wzrosty. Jako wsparcie dobrze działa w ostatnim czasie wspomniana 50-okresowa średnia EMA, która obecnie przebiega w rejonie 0,8050. Przełamanie tego poziomu mogłoby stać się impulsem do korekty silnych wzrostów na tej parze obserwowanych od początku XII. 2017 roku i powrotu w rejon 0,8000. 

EUR/USD

EUR/USD pozostaje w trendzie wzrostowym, który został wznowiony w listopadzie 2017 roku. Korekty w dalszym ciągu są płytkie, co świadczy o sile obecnego trendu. W przypadku kontynuacji umocnienia euro względem USD, notowania tej pary powinny kierować się w okolice oporu w postaci lokalnego szczytu na poziomie 1,2536. W przypadku korekty para powinna powrócić w rejon wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali H4, która obecnie przebiega w rejonie 1,2356.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostatnie posiedzenie Fed pod przewodnictwem Yellen