Ostatnie tygodnie na zaległe urlopy

Iwona Jackowka
opublikowano: 05-09-2018, 22:00

Pracownik ma odpoczywać nie krócej niż wyznacza to kodeks pracy. Nie może się tego zrzec i żądać ekwiwalentu.

Do końca tego miesiąca pracodawcy muszą udzielić pracownikom urlopów należnych tym ostatnim za ubiegły rok, a jeszcze niewykorzystanych. Niewywiązanie się z tego obowiązku jest wykroczeniem — przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Mandat karny za to może wynieść co najmniej 1 tys. zł.

Według inspekcji, najlepiej wspólnie zaplanować dogodny dla obu stron stosunku pracy termin wykorzystania zaległego urlopu. Jeżeli porozumienie nie jest możliwe, pracodawca może go wyznaczyć sam, mimo braku zgody pracownika— wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

PIP zwraca uwagę, że pracodawca nie może zamienić odpoczynku zatrudnionej osoby na ekwiwalent pieniężny, nawet gdyby pracownik o to wnioskował. Rekompensata za zaległy urlop przysługuje mu jedynie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, chyba że wykorzysta go po zawarciu kolejnej umowy z tą samą firmą po uprzednich wzajemnych ustaleniach w tej sprawie. Według kodeksu pracy, nikt nie może zrzec się prawa do urlopu.

Jak podaje inspekcja, naruszenie przez pracodawców regulacji o wypłacie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stwierdzono podczas 21 proc. ubiegłorocznych kontroli dotyczących przestrzegania przepisów urlopowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy