Osterweis: Fed popełni błąd podwyższając stopy o 50 pkt. bazowych

Bloomberg, MD
opublikowano: 10-03-2023, 08:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Osterweis Capital Management, jeden z najlepszych w ubiegłym roku graczy na rynku obligacji, uważa iż sygnalizowane przez szefa Fed zwiększenie tempa podwyżek stóp do 50 pkt. bazowych będzie błędem, informuje Bloomberg.

- Jeśli Fed zdecyduje się na 50 pkt. bazowych, będzie to pierwszy konkretny krok w kierunku błędnej, nadmiernie restrykcyjnej polityki, po latach kiedy była nadmiernie luźna – powiedział Eddy Vataru, zarządzający portfelem w Osterweis. – Wiadomość, którą wyślą, jeśli zdecydują się na wyższą podwyżkę, będzie straszna: przedwcześnie zmniejszyliśmy podwyżki i straciliśmy kontrolę – dodał.

Rezerwa Federalna (Fed), fot. Bloomberg
Rezerwa Federalna (Fed), fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że w grudniu Fed zmniejszył tempo podwyżek stóp do 50 pkt. bazowych po czterech z rzędu podwyżkach o 75 pkt. bazowych. W lutym bank centralny USA zmniejszył tempo podwyżek stóp do 25 pkt. bazowych., a główna wynosi obecnie 4,50-4,75 proc.

- Prawda jest taka, że zwiększenie skali podwyżek o 25 pkt. bazowych nie będzie miało żadnego znaczenia. Utrzymanie restrykcyjnej polityki przez długi czas byłoby lepsze niż utrzymanie hiper restrykcyjnej przez krótki czas, bo ten drugi scenariusz prawdopodobnie oznacza “twarde lądowanie” – powiedział Vataru.

Po „jastrzębim” wystąpieniu szefa Fed we wtorek, w którym zasygnalizował on możliwość zwiększenia tempa podwyżek stóp i wyższą stopę końcową w obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej, szczególnie wrażliwe na perspektywy zmiany stóp procentowych rentowności krótkoterminowych obligacji rosły w tym tygodniu, w przypadku obligacji 2-letnich przekraczając 5 proc. po raz pierwszy od 2007 roku. W piątek rano rentowności spadały, a „dwulatek” zeszły poniżej 5 proc., m.in. z powodu wzrostu popytu na bezpieczeństwo po doniesieniach o problemach SVB, „banku Doliny Krzemowej”.

- Im wyższy wzrost stóp krótkoterminowych, tym mocniejsza presja na stopy długoterminowe w związku z rosnącym prawdopodobieństwem “twardego lądowania” – powiedział Vataru. – Jest pewne bezpieczeństwo w posiadaniu obligacji o dłuższym terminie wykupu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane