Ostrów Wlkp. buduje sieć bezpłatnych rowerów

DI, PAP
opublikowano: 13-08-2017, 20:13
aktualizacja: 13-08-2017, 21:34

Bezpłatne miejskie rowery pojawią się na ulicach Ostrowa Wlkp. we wrześniu.

Cztery stacje powstaną dzięki 32 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

Dwie pierwsze stacje staną przy ul. Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem a basenem miejskim. Dwie kolejne pojawią się na ostrowskim rynku oraz przy centrum przesiadkowym.

„Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Na przykład z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód”- powiedział PAP prezes MZK Bartosz Ziółkowski.

Jak zapewnia prezes Ziółkowski, wypożyczanie rowerów będzie bezpłatne.

Ostrowskie rowery będą wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy kod i koszyk do przewożenia pakunków. Rama rowerów typu „unisex” umożliwia wygodne korzystanie niezależnie od płci i ubioru użytkownika. Koła mają 26 cali. Rowery będą również wyposażone w czujnik GPS.

W stacjach rowerowych znajdzie się 30 stanowisk oraz 20 rowerów. Kolorystyka pojazdów będzie odpowiadać użytej w miejskim logo, która wykorzystana zostanie również na nowych ostrowskich autobusach.

Rowery są częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość całego projektu wynosi 60 milionów złotych przy unijnym dofinansowaniu w wysokości 32 milionów złotych.

„Kupimy też 10 autobusów elektrycznych i 6 z silnikiem diesla, rozbudujemy inteligentny system zarządzania ruchem, a także wymienimy oświetlenie na energooszczędne na ostrowskich osiedlach. W ramach projektu powstanie również ponad 6 kilometrów ścieżek rowerowych i 5 punktów napraw rowerów. Wybudowane zostanie też centrum przesiadkowe” - powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Jak podkreśliła prezydent, inwestycje są realizowane po to, by zachęcić mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu