Ostrożne zachowanie kontraktów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-02-2023, 13:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowy tydzień na amerykańskich giełdach zapowiada się na dosyć nerwowy. Sugeruje to zachowanie kontraktów terminowych na indeksy parkietów w Stanach Zjednoczonych.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

W przypadku segmentu spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki futures do niedawna balansowały w pobliżu piątkowego zamknięcia, by na około dwie godziny przed otwarciem handlu na Wall Street wyraźnie odbić. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się kontrakt na technologiczny Nasdaq 100. To jednak nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że na finiszu piątkowej sesji, to właśnie Nasdaq kończył go w czerwonych odcieniach.

Wszystkie trzy główne indeksy zakończyły ubiegły tydzień spadkami. Dow Jones stracił w tydzień -0,17 proc., S&P 500 spadł o 1,11 proc., a Nasdaq zniżkował o 2,41 proc., odnotowując największe tygodniowe straty od grudnia.

Jak wskazują eksperci rynkowi, inwestorzy ponownie analizują, jak i tak już ponadprzeciętnie wysokie stopy procentowe w USA wzrosną jeszcze w tym roku, a dane o inflacji i zatrudnieniu prawdopodobnie wyznaczą giełdowy trend w tym tygodniu.

Ostatnie wydarzenia podsyciły spekulacje, że docelowa stopa Fed osiągnie pułap 5,2 proc. w lipcu, w porównaniu z mniej niż 5 proc. jakich oczekiwano miesiąc temu.

W dzisiejszym kalendarium danych makro. Brakuje choćby nawet mało istotnych odczytów.

Inwestorzy oczekują już w napięciu wtorkowych danych o indeksie cen towarów i usług konsumpcyjnych, a także o sprzedaży detalicznej. Wskażą one kierunek w jakim podąża inflacja oraz jak reagują na nią konsumenci poprzez pryzmat wydatków m.in. na zakupy.

Ekonomiści prognozują miesięczny wzrost CPI o 0,4 proc. i 6,2 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Takie odczyty sugerowałyby ponowne wzmocnienie presji inflacyjnej w ujęciu miesięcznym i lekkie spowolnienie licząc rok do roku.

W miarę stabilna pozostaje sytuacja na rynku długu po piątkowej wyprzedaży, która doprowadziła do mocnego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Dzisiaj zyski z benchmarkowych 10-latek niewiele się zmieniają oscylując wokół pułapu 3,74 proc.

W okolicach godziny 13:35 kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,16 proc. Futures na wskaźnik S&P500 zwyżkowały o 0,34 proc., zaś na Nasdaq 100 drożały o 0,66 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane