Ostrożny optymizm polskich firm

Krzysztof Grudzień, dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI
opublikowano: 17-07-2019, 22:00

Najnowsze kwartalne badanie koniunktury przeprowadzone przez Departament Analiz Ekonomicznych NBP pokazuje nadal pozytywny obraz sektora polskich przedsiębiorstw.

Dane za I kwartał 2019 r. świadczą o wysokiej dynamice przychodów przy jednoczesnym wzroście sprzedaży zagranicznej względem sprzedaży na rynku krajowym. Natomiast rentowność po raz kolejny obniżyła się głównie za sprawą wzrostu wynagrodzeń. Nie jest to zaskoczeniem. W ciągu roku wskaźnik rentowności sprzedaży obniżył się z 4,8 do 4,5 proc., zaś wskaźnik rentowności obrotu netto z 3,9 do 3,4 proc. Pozytywnym sygnałem był przy tym spadek kosztów pracy w ujęciu rocznym.

W drugim kwartale mogliśmy zaobserwować nieznaczny dalszy spadek ocen sytuacji ekonomicznej, ale firmy poddane badaniu wciąż oceniały ją jako dobrą i stabilną (wskaźnik ocen obniżył się w ujęciu kwartalnym o 0,7 pkt proc.). Warto nadmienić, że pogorszenie nastrojów odnotowano głównie w energetyce i budownictwie, a pośród barier wyszczególniono ponownie koszty działalności (np. wzrost cen energii) i zmiany regulacji prawnych. Ogólna niepewność odczuwana przez przedsiębiorców również nieznacznie wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Obecnie co dziesiąte przedsiębiorstwo uznaje niepewność za wysoką lub bardzo wysoką, a około 30 proc. firm uważa ją za niską. Analitycy NBP zakładają, że dobre oceny wynikają przede wszystkim z kształtowania się strony popytowej. W prognozach na trzeci kwartał można zaobserwować normalizację koniunktury gospodarczej. Przedsiębiorstwa oczekują głównie stabilizacji sytuacji popytowej. W dłuższej perspektywie (12 miesięcy) postrzeganie sytuacji ekonomicznej kształtuje się wyraźnie poniżej ocen sprzed roku. Przedsiębiorstwa oczekują pogorszenia koniunktury, ale co ciekawe, najwięcej optymizmu przejawia branża budowlana. Może to być przejawem stabilizacji kosztów pracy i cen materiałów, których wzrost był wcześniej szczególnie dotkliwy dla tej branży.

Reasumując, badanie koniunktury NBP sygnalizuje nadchodzącą cykliczną normalizację koniunktury. Popyt powinien kształtować się nadal na dobrym poziomie. Stabilnie powinien zachować się eksport. Po stronie kosztowej oczekiwana jest stabilizacja kosztów pracy oraz poprawa wydajności wynikająca z procesów dostosowawczych w przedsiębiorstwach. W kategorii inwestycji możliwa jest korekta ostatniego wzrostu odnotowanego w I kwartale br. Z badania wyłania się zatem obraz dosyć dobrych kolejnych kwartałów pod znakiem wzrostu gospodarczego w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grudzień, dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu