Ostry spadek zysku British Airways

PAP
opublikowano: 07-11-2008, 12:28

O ponad 91 proc. spadł zysk brutto linii lotniczych British Airways za ostatnie półrocze (do 30 września). Wyniósł on 52 mln funtów wobec 616 mln funtów za analogiczny okres ub.r.

Mimo pogorszenia w lukratywnym segmencie lotów na dalekich trasach, przychody były wyższe o 6,4 proc. Zysk operacyjny obniżył się do 140 mln funtów z 567 mln funtów rok wcześniej.

W oczekiwaniu na spadek popytu, linie zapowiedziały zmniejszenie ogólnej liczby lotów w 2009 r. o 1,0 proc.

Dyrektor wykonawczy British Airways Willie Walsh nazwał ostatnie 6 miesięcy jednym z najtrudniejszych w historii przewoźnika, ale uznał wyniki za współmierne do trudnych warunków operacyjnych.

Na londyńskim parkiecie notowania spółki w piątek rano zwyżkowały o 15,6 proc. (ok. 20 pensów), ponieważ inwestorzy pozytywnie odebrali to, iż linie BA utrzymały rentowność.

Zyskom BA zaszkodziło drogie paliwo i spadek popytu na podróże wywołany gorszą kondycją gospodarki brytyjskiej i globalnej spowodowany załamaniem na rynkach finansowych.

Innym powodem jest spadek kursu funta wobec najważniejszych walut.

Koszty paliwa w ostatnich 6 miesiącach wzrosły o 511 mln funtów, sięgając 1,49 mld funtów za cały okres.

Za rok obrachunkowy 2008-09 BA spodziewa się wypracowania niewielkiego zysku, ale ostrzega, iż rachunek za paliwo za cały rok do końca marca 2009 r. wyniesie ok. 3 mld funtów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane