Ostrzeżenie przed zbawcą

Katarzyna Kapczyńska, Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 25-08-2006, 00:00

Co łączy walcownię rur i producenta napojów? Obie firmy walczą w sądzie o przetrwanie, a pomaga im bardzo tajemnicza Traga Bank Group.

Na pierwszy rzut oka Hellenę i Walcownię Rur Jedność (WRJ) nic nie łączy. Jedna firma jest producentem napojów, druga chce produkować rury. Obie mają jednak gigantyczne kłopoty finansowe i jedynym dylematem jest to, czy ogłosić upadłość likwidacyjną czy układową. Najciekawsze jest jednak to, że obu chce pomóc brytyjska Traga Bank Group (TBG). Bardzo tajemnicza spółka…

Kalisz w ogniu

Zenon Sroczyński, właściciel Helleny, broni się jak może przed likwidacją. Jak nieoficjalnie dowiedział się „PB” z dwóch niezależnych źródeł, od zarządu upadłej spółki do sądu w Kaliszu wpłynęło pismo, do którego załączony był list gwarancyjny od zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii Traga Bank Group. Przedstawiciele brytyjskiej spółki zgłaszają w nim gotowość sfinansowania restrukturyzacji oraz poprawy płynności finansowej Helleny kwotą 25 mln EUR. Z listu wynika, że pieniądze mają trafić do Kalisza już we wrześniu. Warunki finansowania i jego zabezpieczenie określi oddzielna umowa. Pod listem gwarancyjnym podpisała się Ewa Wielochowska, dyrektor finansowy TBG. Nie udało nam się w tej sprawie uzyskać kontaktu z przedstawicielami brytyjskiej firmy.

Szwajcarski sejf

Traga Bank pojawił się też w Walcowni Rur Jedność, o czym pisał „PB”. 30 maja firma Enpol, jeden z wierzycieli optujących za upadłością układową, złożyła w Sądzie Rejonowym w Katowicach pismo informujące, że otrzymała od Traga Bank list gwarancyjny wart 50 mln EUR. Zabezpieczeniem tej gwarancji jest depozyt złożony w sejfie w szwajcarskim składzie celnym Zürcher Freilager wart... 900 mln EUR. Zarząd Traga Bank wystawił też pięć skryptów dłużnych o wartości nominalnej 100 mln USD, a jeden z nich jest zabezpieczeniem gwarancji.

Co tak wartościowego zawiera szwajcarski sejf, że może zabezpieczyć realizację układu i przejęcie WRJ oraz jej spółki zależnej, czyli WRJ Serwis? Eugeniusz Majza, właściciel Enpolu, twierdzi, że sprawdzał wiarygodność Traga Bank i nie ma co do niego żadnych wątpliwości. Zawartości sejfu jednak nie zna.

— Traga Bank ma także depozyt w Credit Suisse wart 1 mld USD — dodaje Eugeniusz Majza.

Brytyjska przestroga

Czyżbyśmy mieli do czynienia z bogatą firmą, która rzuca koło ratunkowe polskim podmiotom? Wywiadownie gospodarcze mają niewiele informacji na jej temat. Co ciekawe, ostrzegają jednak przed biznesowymi kontaktami.

— Z naszych danych wynika, że Traga Bank Group nie publikuje sprawozdań finansowych, dlatego do jej propozycji podeszłabym z dużą rezerwą — mówi Katarzyna Urbanek, reprezentująca wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet.

Podkreśla, że firmy dbające o wiarygodność publikują takie dane i są one dostępne w oficjalnych rejestrach.

Dużo dalej idzie brytyjska wywiadownia Check Sure.

„Z firmą wiąże się ekstremalne ryzyko. Firma przypomina podmioty, którym się nie powiodło” — głosi informacja Check Sure.

O historii i finansach Traga Bank nie wiadomo prawie nic. Bardziej jednak niepokojące jest to, że firma obiecuje ratunek, a wkrótce sama może zniknąć z listy firm. „PB” dotarł do pisma brytyjskiego rejestru firm do Traga Bank, w którym napisano, że w ciągu trzech miesięcy może on zostać wykreślony z ewidencji. Pismo jest datowane na 14 marca. Czy Traga nadal jest w rejestrze?

— Nic się w tej sprawie nie wyjaśniło. Nadal nie mamy od tej firmy odpowiedzi na nasze pytania i wciąż czekamy na ich przekazanie — powiedziano nam w brytyjskim rejestrze.

W Polsce Traga Bank dopiero będzie prześwietlony. Tomasz Tadla, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności w finansowaniu WRJ, informuje, że wszystkie dokumenty złożone w postępowaniu — także dotyczące poręczenia Traga Bank — będą przez nią analizowane. Jaki będzie efekt — nie wiadomo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy