Oszczędności grożą powtórką z lat 30.

MWIE, BLOOMBERG
21-06-2012, 00:00

OPINIE

Krótkowzroczne skupianie się europejskich polityków na oszczędnościach może doprowadzić do katastrofy, ostrzega Ewald Nowotny, członek Rady Prezesów EBC.

— Błędy lat 30. XX wieku doprowadziły do masowego bezrobocia i załamania systemów demokratycznych. Musimy uniknąć ich powtórzenia — powiedział Ewald Nowotny.

W reakcji na wielki kryzys ówczesny rząd Niemiec podniósł podatki, obciął zasiłki i stwarzał zachęty do obniżania płac. Celem było zwiększenie eksportu, by kraj mógł płacić reparacje wojenne. Efektem była fala niezadowolenia społecznego, która wyniosła do władzy nazistów.

Jak podkreśla Ewald Nowotny, porównania z latami 30. były żywe w dyskusjach szefów banków centralnych po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r. Skuteczność antykryzysowych działań z tamtego okresu to w dużej mierze zasługa faktu, że szef Fedu Ben Bernanke miał duży dorobek naukowy na temat wielkiego kryzysu.

— Dzięki temu był w znacznie większym stopniu niż większość nas świadomy mających pojawić się zagrożeń — relacjonował Ewald Nowotny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oszczędności grożą powtórką z lat 30.