Oszczędności Polaków wzrosły do 695,9 mld zł na koniec 2007 r.

ISB
19-02-2008, 15:56

Wartość oszczędności, którymi dysponowały gospodarstwa domowe wyniosła 695,9 mld zł na koniec grudnia 2007 roku, co  stanowiło równowartość 194,3 mld euro. Wzrost w IV kwartale, w ujęciu złotowym, wyniósł zaledwie 0,3% i był to najgorszy rezultat od połowy 2004 r., podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

"Druga połowa 2007 roku przyniosła wyraźne osłabienie dynamiki oszczędności gospodarstw domowych w Polsce. O ile w ciągu pierwszych sześciu miesięcy rosły one po +8% kwartalnie, o tyle w dwóch kolejnych kwartałach dynamika była o rząd wielkości niższa. W skali 12 miesięcy wzrost oszczędności Polaków utrzymuje się na przyzwoitym, dwucyfrowym poziomie i wynosi 17,5%" - czytamy w raporcie.

Podstawową przyczyną niższej dynamiki oszczędności Polaków w drugiej połowie 2007 roku jest sytuacja na rynkach akcji. W obliczu wzrostu znaczenia papierów udziałowych w oszczędnościach, rośnie bowiem ich wrażliwość na zmiany giełdowej koniunktury.

Według szacunków Analiz Online, co szósta złotówka w sposób pośredni bądź bezpośredni powiązana jest z rynkiem akcji. Wartość środków zgromadzona w akcjach spółek publicznych wyniosła 56,4 mld zł na koniec grudnia 2007 r. i była niższa o 13,6% licząc kw/kw.

"Negatywny wpływ na zmianę wartości oszczędności miał również dalszy spadek wartości euro i dolara wobec złotego. Mimo tej sytuacji, wpływ słabszej giełdowej koniunktury oraz niekorzystnych relacji na rynku walutowym został z nawiązką zrekompensowany dzięki wzrostowi wartości oszczędności utrzymywanych w bezpiecznych instrumentach oraz dzięki napływom nowych środków" - napisano w raporcie.

W obligacjach i bonach Polacy ulokowali 10,9 mld zł, co stanowi spadek o 2,3% w porównaniu z końcem III kw. 2007 r. Środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych wyniosła 140 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5% licząc kwartał do kwartału.

Wartość środków, które Polacy ulokowali w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych spadła o 3,2% w skali kwartału do 35,1 mld zł na koniec grudnia 2007 r.

Czynnikiem odgrywającym znaczną rolę dla wzrostu oszczędności stanowią środki przesyłane do Polski przez emigrantów. Według wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego, wartość transferów zagranicznych transferów od Polaków mieszkających za granicą w całym 2007 roku wyniosła 4,1 mld euro, czyli około 15,5 mld zł.

Istotny napływ środków z zagranicy, wraz ze spadkiem bezrobocia oraz dwucyfrowym wzrostem płac przyczyniają się do wzrostu wartości środków zdeponowanych na rachunkach bankowych.

Wartość złotowych i walutowych depozytów gospodarstw domowych wzrosła do 262,8 mld na koniec grudnia tj. o 6,3% w skali kwartału.

W skali IV kwartału najwyższą dynamiką wzrostu spośród wszystkich grup oszczędności wykazały zagraniczne fundusze inwestycyjne. Środki zgromadzone w nich wzrosły o 19,8% w skali kwartału do 3,1 mld zł na koniec grudnia, spadła natomiast wartość środków w krajowych funduszach inwestycyjnych - o 4,9% kw/kw do 110,4 mld zł na koniec grudnia 2007 r.

W IV kwartale wzrosła wartość gotówki w obiegu poza kasami banków i wyniosła 77,2 mld zł, co stanowi wzrost o 1,9%.

Miniony rok był kolejnym, w którym istotnie wzrósł udział oszczędności w Produkcie Krajowym Brutto. Według wstępnych danych, wskaźnik ten wzrósł do 62% z poziomu 45%. Mimo wysokiej dynamiki według zachodnich standardów, Polacy mają niewiele oszczędności. (ISB)

amo/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Oszczędności Polaków wzrosły do 695,9 mld zł na koniec 2007 r.