Oszczędności z fuzji BPH i Pekao SA wyniosą 60 mln euro w 2008 r.

Internet Securities
05-07-2006, 14:41

Oszczędności z fuzji Banku BPH SA i Pekao SA powinny wynieść 60 mln euro w 2008 roku, przychody połączonych banków będą rosnąć w tempie 7% rocznie, a wskaźnik kosztów do dochodów obniży się do 46% na koniec 2008 roku.

Oszczędności z fuzji Banku BPH SA i Pekao SA powinny wynieść 60 mln euro w 2008 roku, przychody połączonych banków będą rosnąć w tempie 7% rocznie, a wskaźnik kosztów do dochodów obniży się do 46% na koniec 2008 roku z 53,3% na koniec 2005 roku, wynika z prezentacji, którą w środę przedstawia Allesandro Profumo, prezes włoskiego UniCredito analitykom z Europy Środkowo-Wschodniej.

Banki Pekao SA i BPH poinformowały w środę, że otrzymały od UniCredito Italiano informację, że dzisiaj ma odbyć się prezentacja dla analityków finansowych poświęcona planowi strategicznemu Grupy UniCredit na lata 2005-2008, zaaprobowanemu w ostatnim czasie przez Radę Dyrektorów UniCredit. Część tej prezentacji będzie dotyczyła integracji działalności Grupy UniCredit na rynku polskim, wynika z komunikatu banków.

„Celem UniCredito jest tworzenie wartości poprzez synergię kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu przychodów” – czytamy w prezentacji.

Włosi spodziewają się, że ścisła kontrola kosztów w 6 krajach, gdzie przeprowadzają fuzje (Polska, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Bośnia i Hercegowina) powinna doprowadzić do rocznej stopy wzrostu kosztów operacyjnych na poziomie 2,1% w porównaniu ze średnią inflacją na poziomie 3,3% w tym samym okresie, przy średnim wzroście kosztów rynkowych na poziomie 11%.

UniCredito spodziewa się, że wzrost przychodów w tych krajach będzie 3,9 razy wyższy od wzrostu kosztów. Skumulowana roczna stopa wzrostu w latach 2005-2008 ma wynieść 8,1%.

Grupa szacuje, że koszty restrukturyzacji w krajach, gdzie mają miejsce fuzje w latach 2006-2008 wyniosą 104 mln euro.

Korzyści synergii w 2008 roku wyniosą 108 mln euro, w tym 60 mln euro w Polsce. Dodatkowe synergie w Polsce spodziewane są w 2009 roku, wynika z prezentacji.

Kluczowymi elementami strategii dla Polski na lata 2006-2008 jest fuzja systemów IT i działalności banków, a także ścisła kontrola kosztów i efektywne zarządzanie ryzykiem. Włosi liczą także na wzrost działalności detalicznej z naciskiem na wartość powierzonych aktywów, rozwój sprzedaży kredytów konsumpcyjnych i kart. W planach jest także wzrost segmentu małych i średnich firm oraz klientów instytucjonalnych średniej wielkości.

Do końca 2008 roku przychody mają rosnąć w tempie 7% rocznie. Nominalny wzrost kredytów w latach 2005-2008 ma wynieść 11%, zaś lokat w tym okresie 7%. Wartość powierzonych aktywów według planu Włochów do końca 2008 roku ma rosnąć 30% rocznie.

Włosi uważają, że polski sektor bankowy należy do najbardziej atrakcyjnych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej pod względem wielkości, a UniCredit zajmuje najlepszą pozycję.„Fuzja w Polsce spowoduje powstanie w regionie wzorcowego banku uniwersalnego”- czytamy w prezentacji.

UniCredit ocenia, że mocnymi stronami Pekao SA są: wydajność, zarządzanie ryzykiem, skuteczność sprzedaży, a Banku BPH siła nabywcza, usługi prowizyjne dla klientów instytucjonalnych.

Fuzja Pekao SA i Banku BPH jest następstwem połączenia ich właścicieli – UniCredito Italiano i Grupy HVB, które nastąpiło w ubiegłym roku.

5 kwietnia Komisja Nadzoru Bankowego wydała zgodę na wykonywanie przez UniCredito Italiano prawa głosu w BPH. Porozumienie z ministrem Skarbu Państwa, podpisane 19 kwietnia zakłada sprzedaż 200 placówek, związanej z nimi działalności i dawnej marki BPH. Do października 2006 roku ma nastąpić wskazanie struktury oraz składników podlegających zbyciu,a w 2007 roku sprzedaż tzw. mini BPH i ostateczne połączenie banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Oszczędności z fuzji BPH i Pekao SA wyniosą 60 mln euro w 2008 r.