OTC nie wyleczy farmacji

AT
opublikowano: 05-09-2012, 00:00

3 proc. — w takim tempie będzie rozwijał się rynek leków bez recepty. Firmy są bardziej sceptyczne.

Preparaty OTC (bez recepty) miały być kołem ratunkowym branży farmaceutycznej. To na nich przedsiębiorcy mieli odrobić straty poniesione na rynku leków refundowanych. Szacunki instytucji badawczych nie są jednak optymistyczne. Według danych PMR, w latach 2012-14 rynek preparatów bez recepty, wart 7,9 mld zł, będzie rósł średnio o 3 proc. rocznie.

— To ostrożne szacunki. Myślę, że wzrost może sięgnąć nawet 5 proc. — uważa Zdzisław Sabiłło z firmy konsultingowej Pharma Business Administration. Przedsiębiorcy nie są już tak optymistyczni. Zdaniem Marka Chrzanowskiego, prezesa Oleofarmu, producenta suplementów diety, sytuacja na rynku nie napawa optymizmem.

— Tylko w pierwszym półroczu rynek leków OTC i suplementów diety skurczył się o 10 proc. Nie przewiduję, aby w 2013 r. wrócił na ścieżkę wzrostów. Nie sprzyja temu ani sytuacja makroekonomiczna, ani w branży — twierdzi Marek Chrzanowski.

Zdaniem Zdzisława Sabiłły, część przedsiębiorców zacznie podwyższać ceny leków bez recepty, by nadrobić spadki sprzedaży. Według szacunków IMS Health, już to robią. W pierwszym półroczu 2012 r. za tego typu produkty pacjenci musieli zapłacić o 10 proc. więcej niż rok temu. Dlatego, zdaniem Marka Chrzanowskiego, firmy nie będą mogły sobie pozwolić na kolejne duże podwyżki.

— Będzie duży nacisk na cenę. Część firm zmniejsza np. liczbę tabletek w opakowaniu, by być najtańszymi na półce — twierdzi Marek Chrzanowski.

Trudna sytuacja na rynku nie spłoszyła inwestorów. Na początku sierpnia włoski koncern farmaceutyczny Recordati za 71 mln zł kupił Farmę-Projekt, krakowskiego producenta suplementów diety. Inwestycje trwają też w zakładach. Oleofarm uruchomi w 2012 r. kolejną halę produkcyjną. W tym kwartale inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zakończy Polfa Łódź, producent leków OTC i suplementów diety. Za 44 mln zł postawi tam fabrykę. Do końca 2015 r. powstanie też zakład Laboratoriów Natury. Dzięki nowemu, izraelskiemu, właścicielowi — firmie Maabarot, firma rozwinie produkcję kosztem 16 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu