"Oto pierwsze skutki podatku bankowego". Ale czy na pewno? (WYKRES DNIA)

W pierwszym miesiącu obowiązywania podatku bankowego wartość udzielonych kredytów bankowych spadła pierwszy raz od roku. To nie przypadek, ocenia część ekspertów.

W lutym wartość udzielonych w gospodarce kredytów bankowych spadła w stosunku do stycznia o 0,7 proc., wynika z opublikowanych w tym tygodniu danych NBP. Ten pierwszy od blisko roku miesięczny spadek wartości kredytów zbiegł się z początkiem obowiązywania podatku od aktywów bankowych. Zdaniem części ekspertów nieprzypadkowo.

- Spowolnienie akcji kredytowej to skutek dodatkowego podatku, który musi zapłacić branża finansowa – oceniał w rozmowie z Bloombergiem Rafał Sadoch, główny ekonomista platformy służącej do inwestycji w opcje Noble Option.

Sięgający 0,44 proc. wartości aktywów bankowych podatek, którego podstawa obejmuje kredyty, jednak nie obligacje skarbowe, zaczęto pobierać w lutym. Mimo zejścia poniżej zera dynamiki miesięcznej wartość udzielonych kredytów bankowych była jednak w lutym wciąż o 5,9 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Tymczasem zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Plus Banku, dotychczasowe spowolnienie akcji kredytowej trudno tłumaczyć wprowadzeniem podatku od aktywów bankowych.

- Choć nowy podatek zwiększył koszt pozyskania kapitału, to jednak główną barierą w sprzedaży produktów bankowych jest niska skłonność podmiotów do zaciągania zobowiązań, a nie koszt ich obsługi. Przedsiębiorstwa nie są pewne, czy dobra koniunktura utrzyma się w najbliższych latach – oceniał Wiktor Wojciechowski.


Miesięczna dynamika wartości udzielonych w gospodarce kredytów bankowych. Źródło: NBP, Bloomberg.

Miesięczna dynamika wartości udzielonych w gospodarce kredytów bankowych
NBP, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane