Oto wyzwania dla Jerome’a Powella

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 05-11-2017, 22:00

Jerome Powell zaszczytną funkcję szefa Fedu obejmie w okresie bardzo dobrej koniunktury i rekordowych notowań na Wall Street. Ale to nie oznacza, że jego kadencja będzie wolna od wyzwań.

Pierwszym wyzwaniem będzie normalizacja polityki pieniężnej. Janet Yellen ją przygotowała i w zasadzie można powiedzieć, że Jerome Powell, który nie ma ekonomicznego wykształcenia, może tylko nadzorować autopilota: trzy podwyżki rocznie oraz program redukcji sumy bilansowej mają przywrócić normalność w amerykańskiej polityce pieniężnej. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób gospodarka na te zmiany zareaguje. Pomimo wielu lat bezprecedensowego wsparcia w postaci zerowych stóp procentowych oraz skupu aktywów tempo wzrostu gospodarczego jakoś nie rzucało na kolana i dopiero niedawno sytuacja na rynku pracy zaczęła wyglądać na niezagrożoną. Warto przypomnieć euforię na rynku akcji, towarzyszącą programowi skupu obligacji na kwotę 50 mld USD miesięcznie. Tymczasem jeśli Fed będzie trzymać się swoich planów, za rok obligacje za taką sumę trafiać będą na rynek! Czy spowoduje to istotny wzrost kosztu pieniądza? Czy gospodarka zdoła utrzymać zakładane przez Fed tempo wzrostu? Czy nie zakończy to rynku byka na Wall Street? Prawda jest taka, że będzie to pierwsze poważne zacieśnienie monetarne od czasu kryzysu i być może Janet Yellen cieszy się, że będzie je obserwować z dystansu.

Przemysław Kwiecień CFA, X-Trade Brokers DM
Zobacz więcej

Przemysław Kwiecień CFA, X-Trade Brokers DM

Drugą kwestią jest „dług wdzięczności” wobec prezydenta w kwestii deregulacji sektora bankowego. Nie jest tajemnicą, że jest to jeden z priorytetów Donalda Trumpa i właśnie dzięki poglądom na te kwestie Jerome Powell zawdzięcza swoją nominację. Mniejsze wymogi kapitałowe, mniej dotkliwe stress testy, niższy poziom ochrony konsumenta, rozluźnienie reguły Volckera dotyczącej inwestycji banków na własny rachunek — postulatów jest wiele i Jerome Powell będzie pod silną presją republikańskiego lobby. Jeśli jednak ustąpi na zbyt wielu polach i znów dojdzie do kryzysu, przejdzie do historii raczej w niechlubny sposób.

Z rynkowego punktu widzenia warto pamiętać o tym, że splot rotacji i nieplanowanych rezygnacji sprawił, że Donald Trump może obsadzić aż 5 z 7 członków zarządu Fedu, w tym szefa i wiceprzewodniczącego. Jerome Powell w kwestii poglądów na politykę pieniężną uważany jest za kontynuatora myśli Janet Yellen, jest jednak całkiem możliwe, że jeśli wiceszefem zostanie John Taylor, to on będzie nieoficjalnym liderem w prowadzeniu polityki monetarnej. A to dla dolara oznaczałoby istotne wsparcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ, CFA, główny ekonomista XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu