Oto zwycięzcy sezonu wyników?

DANIEL ŁUSZCZYŃSKI, analityk Akcji Acer Aggressive FIZ, Quercus TFI
opublikowano: 07-08-2019, 22:00

Mimo że sezon publikacji wyników finansowych za drugi kwartał 2019 r. rozpoczął się na warszawskiej giełdzie już z końcem lipca, to znacząca większość raportów jeszcze przed nami.

Jednym z sektorów, który powinien poprawić wyniki finansowe, jest ten nastawiony na konsumenta. Jest to w dużej mierze spowodowane wzrostem siły nabywczej konsumenta, co jest pochodną poprawy sytuacji w gospodarce, spadkiem bezrobocia, wzrostem wynagrodzeń oraz transferami społecznymi (np. z programu Rodzina 500+).

Najbardziej efektowna poprawa wyników finansowych spodziewana jest w spółkach handlu detalicznego, co w dużej mierze związane jest z rozbudową sieci sprzedaży. W tym sektorze szczególnie wyróżniają się Dino i AmRest. Pierwsza ze spółek na koniec II kwartału posiadała 1056 sklepów, co oznacza wzrost o 24,4 proc r/r. Ponadto wyniki Dino powinien wspierać pozytywny efekt związany ze świętami wielkanocnymi oraz inflacja cen żywności na poziomie 4,7 proc. r/r w całym kwartale. Według konsensu prognoz analityków (agencji Bloomberg) Dino powinno zwiększyć w tym okresie przychody o 33,8 proc. r/r, a zysk operacyjny EBITDA o 37,6 proc. r/r.

Natomiast czynnikiem wspierającym wyniki AmRestu będzie wzrost liczby restauracji o 25,1 proc. r/r, na co w dużej mierze wpłynęła konsolidacja przejętej pod koniec zeszłego roku marki Sushi Shop, liczącej obecnie 177 restauracji. Konsens prognoz analityków na II kwartał 2019 r. zakłada poprawę zysku EBITDA o 26 proc. r/r.

Pozytywny trend poprawy wyników z poprzednich kwartałów powinien kontynuować dystrybutor części samochodowych — Auto Partner. Z opublikowanych raportów sprzedażowych wynika, że przychody spółki wzrosły w II kwartale 2019 r. o 29,7 proc. r/r, co powinno być w dużej mierze pochodną dalszego silnego wzrostu na rynkach zagranicznych, wspieranego przez dojrzewanie istniejącej sieci sprzedaży. Z prognoz analityków wynika, że EBITDA powinna wzrosnąć w tym okresie o 25,8 proc. r/r, co będzie w dużej mierze konsekwencją utrzymania marż na zbliżonych poziomach r/r.

Sprzyjające otoczenie było korzystne także dla wyników finansowych Neuki — hurtowego dystrybutora farmaceutyków w Polsce. Wsparciem dla generowanych wyników w II kwartale powinien być w szczególności mocny rynek apteczny oraz optymalizacja kosztów w administracji i logistyce. Kolejny kwartał z rzędu pozytywnie powinny zaskoczyć biznesy pacjenckie, a swoje ma szansę dołożyć segment badań klinicznych. Prognozy analityków zakładają poprawę przychodów o 9 proc. r/r i aż 26-procentowy r/r wzrost zysku EBITDA, co jest związane z wysoką dźwignią operacyjną.

* Prognozy wyników pochodzą z danych zebranych przez agencję Bloomberg

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DANIEL ŁUSZCZYŃSKI, analityk Akcji Acer Aggressive FIZ, Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu