Otwarcie luką na notowaniach złotego, umiarkowany optymizm po wyborach w Grecji

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 18-06-2012, 08:15

Otwarcie notowań złotego w nowym tygodniu przyniosło rozpoczęło się za pomocą niewielkiej, 1,5-groszowej luki, umacniającej polską walutę. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,239 PLN za euro, 3,333 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,529 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym nieznacznie spadły i wynoszą aktualnie 5,256% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Złoty zareagował lekkim umocnieniem na powyborcze informacje z Francji oraz Grecji. Jednocześnie należy pamiętać, iż już w piątek w parę godzin przed zamknięciem polska waluta zyskała skokowo 4 groszy wobec euro, częściowo dyskontując realizację pozytywnego scenariusza wyborczego.

Głosowanie we Francji nie przyniosło niespodzianki, gdzie Partia Socjalistyczna i jej sojusznicy zdobyła absolutną większość w tamtejszym parlamencie. Zakładać można, iż tak znaczące poparcie polityczne pozwoli Francois Hollande’owi na zajęcie twardszego stanowiska wobec Niemiec i realizację swoich postulatów w zakresie pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Dużo ważniejsze okazały się doniesienia z Grecji, gdzie konserwatywna Nowa Demokracja wygrała wybory zdobywając 29,7% głosów (dane wstępne Reuters), co przekłada się na 129 mandatów w 300 miejscowym parlamencie. Tuż za nią uplasowała się anty-reformatorska lewicowa partia SYRIZA. Potencjalny koalicjant ND, PASOK, zdobył 33 miejsca. Nieznaczne jedynie polepszenie nastrojów na rynkach wynika z faktu, iż uwaga inwestorów przenosi się obecnie w kierunku rozmów koalicyjnych na linii ND - PASOK, czyli ugrupowań, które uprzednio wynegocjowały bail-out dla Grecji, a po majowych wyborach nie potrafiły utworzyć rządu. Kwestią niewiadomą pozostaje również fakt, czy Antonis Samaras (lider Nowej Demokracji) starać się będzie, zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, o renegocjacje poprzednich umów z MFW i UE.  Unijni decydenci najprawdopodobniej dadzą grekom więcej czasu ( wcześniej mówiło się o ok. 100 dniach), aby Ci zaimplementowali wcześniej uzgodnione reformy w celu otrzymania pomocy międzynarodowej o wartości 130 mld EUR. Aktualny stan funduszy państwa pozwala jeszcze finansować działalność jedynie przez kilka tygodni.

Teoretycznie złoty traktowany zwyczajowo jako ryzykowne aktywo powinien znacząco zyskać na powyborczym spadku awersji do ryzyka na rynkach. W praktyce polska waluta licząc od poprzedniego poniedziałku (11.06) zyskała już 13 groszy  względem wspólnej waluty, dyskontując przynajmniej częściowo potencjalny, pozytywny scenariusz w Grecji. Analogiczny scenariusz można było zaobserwować w pierwszych godzinach handlu w nowym tygodniu na notowaniach eurodolara (miniony tydzień przyniósł wzrost o 0,68%), gdzie pierwsza fala optymizmu została zastąpiona przez nieznaczną realizacje zysków.

Jednocześnie pomimo potencjalnego ryzyka dla rynków w postaci rozmów koalicyjnych na linii ND – PASOK wydaje się, iż prawdopodobieństwo osiągniecia porozumienia jest na tyle wysokie, iż pozytywne nastroje utrzymają się nieznacznie umacniając złotego oraz wycenę wspólnej waluty na rynkach. Warto ponadto pamiętać, że zgodnie z wypowiedziami decydentów z poprzedniego tygodnia, banki centralne (G20) gotowe są stabilizować rynki w przypadku wzrostu zmienności na notowaniach związanej z wyborami w Grecji.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano żadnych znaczących publikacji z kraju i zagranicy. Uwaga rynków koncentrować się będzie na rozmowach koalicyjnych w Grecji oraz powyborczych komentarzach unijnych decydentów. Ponadto warto mieć na uwadze, iż podczas dzisiejszego handlu rozpoczyna się dwudniowe spotkanie grupy G20, które również w dużej mierze poświęcone będzie tematowi Hellady.
Z technicznego punktu widzenia nieznaczne wsparcie na poziomie 4,22 EUR/PLN jak dotąd ostudziło zapał kupujących polską walutę. jednocześnie jako dolną granicę wahań dla notowań podczas dzisiejszej sesji należy przyjąć pełny, psychologiczny zakres 4,20 EUR/PLN, który pokrywa się z linią szczytów z 23 kwietnia oraz 10 lutego br. Od góry notowania ograniczane będą nowo utworzoną pro-spadkową luką ( zakres 4,235 – 4,25 EUR/PLN) oraz pełnym zakresem 4,25 EUR/PLN, w którym można oczekiwać wzrostu popytu na złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk Makler Papierów Wartościowych; Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Otwarcie luką na notowaniach złotego, umiarkowany optymizm po wyborach w Grecji