Otyłość przyczyną większego zużycia paliwa

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 25-10-2006, 22:57

Amerykanie spalają rocznie około 3,8 mld litrów benzyny więcej niż zużywali w 1960 r., tylko z powodu przybrania na wadze.

Amerykanie spalają rocznie około miliarda galonów (3,8 mld litrów) benzyny więcej niż zużywali w 1960 r., tylko z powodu przybrania na wadze - wynika z badań naukowców z uniwersytetu w Illinois.

Myślą przewodnią badań jest fakt, że nasze zapotrzebowanie na żywność oraz popyt na paliwo nie są od siebie niezależne. Relacja jest oczywista: im bardziej obciążone auto, tym większe spalanie paliwa.

Gdyby przeliczyć to na pieniądze, okazuje się że Amerykanie wydają z tego powodu 2,2 mld dol. rocznie. Wystarczy więc, że będziemy przewozić mniej rzeczy w bagażniku, albo też zrzucimy zbędne kilogramy, żeby oszczędzić na paliwie. Oczywiście z punktu widzenia pojedynczego kierowcy oszczędność będzie minimalna: zrzucenie 45 kg spowoduje zmniejszenie zużycia paliwa o 70 litrów rocznie.

Ekonomiści oceniają, że badania te są wiarygodne. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby skłoniło to kogoś do podjęcia diety w celu oszczędzenia na paliwie.

Inne badania wykazały podobną zależność dla linii lotniczych - coraz więcej otyłych pasażerów przyczynia się do większego zużycia paliwa.

Nadwaga jest poważnym problemem w USA. W latach 1987-2003 odsetek otyłych dorosłych Amerykanów wzrósł z 15 do 30 proc. Od lat 60. przeciętna waga Amerykanina zwiększyła się o 11 kg. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Otyłość przyczyną większego zużycia paliwa