Owsiak: dojście do celu inflacyjnego wolniejsze niż pokazuje projekcja

Internet Securities
opublikowano: 16-11-2006, 10:17

Według członka RPP, zanotowana w październiku 1,2 proc. inflacja może ustablizować się na tym poziomie.

Dojście do celu inflacyjnego banku centralnego, wynoszącego 2,5%, może okazać się wolniejsze niż pokazała październikowa projekcja, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Stanisław Owsiak. Jedną z przesłanek do takiej oceny jest październikowa inflacja, która była niższa od średniej oczekiwań rynkowych i wyniosła 1,2% r/r. Może ona, według Owsiaka, ustabilizować się na tym poziomie.

„Wydaje mi się, że dojście do celu inflacyjnego będzie wolniejsze niż prognozowano w październikowej projekcji. Wskazuje na to chociażby poziom inflacji w październiku” – powiedział prof. Owsiak w wywiadzie dla agencji ISB.

Październikowa projekcja inflacji pokazuje, że przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowych prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 1,8-2,2% w IV kw. 2006 roku (wobec 1,0-1,9% w projekcji lipcowej), 1,9-2,8% w IV kwartale 2007 roku (wobec 1,5 – 3,5%) oraz 2,2-4,6% w IV 2008 roku (wobec 1,7-4,3%).

Zdaniem członka RPP, okresowa presja na wzrost cen, związana z lipcową suszą, powoli wygasa.

„Wydaje się, że efekt cen żywności będzie stopniowo wygasał, także ze względu na otwartość gospodarki, ponieważ niektóre produkty zbożowe mogą być importowane przy sprzyjającym kursie” – powiedział Owsiak.

Jednocześnie ocenia, że duże jest prawdopodobieństwo stabilizacji inflacji na poziomie październikowym.

„Powiedziałbym, że prawdopodobieństwo stabilizacji inflacji na tym poziomie [październikowym – przyp. ISB] jest duże. Inflacja raczej nie powinna wzrastać” – powiedział Owsiak.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 0,1% m/m, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,2% wobec oczekiwanych przez ekonomistów bankowych średnio 1,3% i wobec 1,6% odnotowanych w sierpniu i we wrześniu. (ISB)

Dagmara Leszkowicz

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Owsiak: dojście do celu inflacyjnego wolniejsze niż pokazuje projekcja