Oxfam: 26 najbogatszych ma tyle, ile 50 proc. ludzi na świecie

opublikowano: 21-01-2019, 09:40

26 najbogatszych ma taki sam majątek co 3,8 mld ludzi znajdujących się w biedniejszej połowie populacji świata, informuje The Guardian powołując się na szacunki Oxfam.

Oxfam publikuje swoje szacunki każdego roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Organizacja charytatywna podkreśliła, że w 2018 roku bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni biedniejsi. Majątek ponad 2,2 tys. miliarderów wzrósł łącznie o 900 mld USD w ubiegłym roku, czyli o 2,5 mld USD dziennie. Wzrostowi o 12 proc. majątku najbogatszych towarzyszył spadek o 11 proc. majątku ludzi znajdujących się w biedniejszej połowie populacji Ziemi.

Oxfam wyliczył, że 1 proc. podatku od majątku dałby 418 mld USD rocznie, co pozwoliłoby sfinansować wykształcenie każdego dziecka, które nie chodzi obecnie do szkoły i umożliwiłoby ochronę zdrowia zapobiegającą śmierci 3 mln ludzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu