Oxford Economics: tempo wzrostu Chin spadnie do 5,7 proc. w 2020 r.

opublikowano: 03-09-2019, 07:05

Eksperci Oxford Economics prognozują, że wzrost gospodarczy Chin spadnie w ostatnim kwartale obecnego roku do 5,7 proc. i utrzyma się blisko tego poziomu przez 2020 rok nawet pomimo działań stymulacyjnych rządu.

Choć działania stymulacyjne stosowane od ubiegłego roku pomogły złagodzić hamowanie gospodarki, to ich wpływ okazał się niewielki, twierdzi Louis Kuijs, główny ekonomista ds. Azji w Oxford Economics. Przekonuje, że w sytuacji słabnącej krajowej koniunktury, konfliktu handlowego z USA i słabnącej dynamiki globalnej gospodarki, do stabilizacji tempa wzrostu gospodarczego potrzebna jest jeszcze większa stymulacja.

W drugim kwartale tempo wzrostu gospodarczego Chin spadło do 6,2 proc. i było najniższe od prawie trzech dekad. Najnowsze dane makro pokazują, że w sierpniu gospodarka nadal hamowała. 

- Oczekujemy nadal stabilizacji tempa wzrostu, ale raczej później niż dotychczas sądziliśmy i na niższym poziomie – powiedział Kuijs. – Kluczowym ryzykiem większego hamowania niż prognozujemy jest to, że politycy nie zdecydują się na dostatecznie duże luzowanie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy