Ożywienie gospodarki Niemiec największe od prawie 25 lat

opublikowano: 23-07-2021, 09:58

Wskaźnik PMI, pokazujący ożywienie gospodarki Niemiec, osiągnął w lipcu w tzw. szybkim odczycie największą wartość od prawie ćwierćwiecza, donosi Reuters.

IHS Markit podał, że złożony PMI gospodarki Niemiec w „szybkim” odczycie dla lipca wyniósł 62,5. W czerwcu sięgał 60,1. Ma największą wartość od 1998 roku, do którego sięgają porównywalne dane.

Reuters zwraca uwagę, że ożywienie w największej europejskiej gospodarce to zasługa wysokiego popytu, głównie wynikającego ze znoszenia ograniczeń wprowadzonych w czasie pandemii. Dane pokazują, że firmy w obliczu zbyt niskich mocy produkcyjnych zatrudniają pracowników w bezprecedensowym tempie. Wraz ze wzrostem cen surowców napędza to wzrost inflacji, zauważa IHS.

PMI sektora usług w lipcu wzrósł do 62,2 z 57,5 w czerwcu. Jest najwyższy od 1997 roku. Wskaźnik aktywności przemysłu sięgał 65,6 i ma największą wartość od trzech miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane