Ożywienie na rynku pracy trwa

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 18-07-2006, 09:22

Opublikowane wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny dane o zatrudnieniu i płacach w czerwcu pokazały kontynuację pozytywnych procesów na rynku pracy.

Opublikowane wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny dane o zatrudnieniu i płacach w czerwcu pokazały kontynuację pozytywnych procesów na rynku pracy.

Wynagrodzenia były o 4,5% wyższe niż w czerwcu ubiegłego roku, oraz o 3,0% wyższe niż w maju. Tym samym płace kontynuują dynamiczne wzrosty, które obserwujemy od początku bieżącego roku. Ożywienie widać także jeśli chodzi o zatrudnienie. Według wczorajszych danych liczba zatrudnionych zwiększyła się o 3,1% r/r i wyniosła 4918 tysięcy osób. Taką samą dynamikę wzrostu zatrudnienia obserwowaliśmy w maju. Przy powyższych danych realny wzrost funduszu płac ukształtował się na poziomie 6,6%.

Opublikowane dane mieściły się w granicach oczekiwań rynkowych i jako takie nie spotkały się z reakcją inwestorów. Kontynuacja ożywienia na rynku pracy była spodziewana i stanowi potwierdzenie prognozowanej silnej konsumpcji i stabilnego wzrostu PKB nieco poniżej 5% w trzecim kwartale. W tym miesiącu dane o rynku pracy nie będą w centrum zainteresowania Rady Polityki Pieniężnej, która skupi się na wskazaniach z nowej projekcji inflacyjnej.

Jacek Wiśniewski

Główny Ekonomista Raiffeisen Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ożywienie na rynku pracy trwa