OZZL: 1 mld zł na podwyżki z nadzwyczajnego zwiększenia przychodów NFZ

29-05-2007, 12:20

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przypomina, że zaproponował, by pieniądze na podwyżki dla lekarzy pochodziły z  nadzwyczajnego i nieplanowanego zwiększenia przychodów NFZ w kwocie 1 mld zł.

W oświadczeniu przekazanym PAP we wtorek OZZL odnosi się w ten sposób do "uporczywie powtarzanej przez premiera Jarosława Kaczyńskiego tezy że podwyżki płac dla lekarzy są w tym roku niemożliwe, bo nie ma na to pieniędzy i wymagana byłaby nowelizacja budżetu".

Według OZZL ten 1 mld zł jest, a potwierdzili to już wiceminister zdrowia Bolesław Piecha i prezes NFZ Andrzej Sośnierz - przypominają strajkujący lekarze. "Zatem nie brak pieniędzy, ale brak woli jest powodem, dla którego Premier odmawia podwyżek dla lekarzy w tym roku" - uważają lekarze.

Według związku lekarzy podwyżki przyznane od 1 października są jedyną realną gwarancją zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych do 5 proc. PKB w przyszłym roku. "W żadne inne obietnice, nie poparte finansowym zaangażowaniem trudno nam uwierzyć po 16 letnich doświadczeniach z kolejnymi rządami" - stwierdza w oświadczeniu OZZL.

W ocenie szefa związku - Krzysztofa Bukiela, deklaracja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, by podwyżki dla nich zostały przyznane od stycznia 2008 roku otwiera drogę do kompromisowego porozumienia OZZL z rządem.

"Podpisanie takiego porozumienia powinno zapoczątkować intensywną pracę zespołu ekspertów związanych z OZZL i ekspertów rządowych w sprawie szczegółowego programu zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, aby wzrost finansowania oznaczał nie tylko wzrost wynagrodzeń personelu medycznego, ale także poprawę efektywności szpitali i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych" - napisał Bukiel w oświadczeniu OZZL.

W oświadczeniu związek lekarzy wzywa rząd do dwustronnych negocjacji i "porzucenia konfrontacyjnej retoryki". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OZZL: 1 mld zł na podwyżki z nadzwyczajnego zwiększenia przychodów NFZ