OZZL: przeznaczenie nadwyżki NFZ na zwiększenie liczby świadczeń to prowokacja

opublikowano: 31-05-2007, 17:43

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy uważa, że  przeznaczenie 852 mln zł z nadwyżki NFZ na zwiększenie liczby świadczeń zdrowotnych jest "oczywistą prowokacją i próbą skłócenia środowiska medycznego z  pacjentami".

Wicepremier Przemysław Gosiewski poinformował w czwartek, że Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała przekazanie w tym roku nadwyżki - 852 mln zł - na świadczenia zdrowotne, z tego 61,8 proc. ma trafić do szpitali.

"W odpowiedzi na postulat strajkujących lekarzy, aby zwiększyć wycenę ich pracy, rządzący odpowiadają propozycją zwiększenia ilości pracy. Taką drogę uzupełnienia wynagrodzenia polscy lekarze stosują od lat kilkudziesięciu i są zdecydowani z tego zrezygnować" - czytamy w oświadczeniu przesłanym w czwartek po południu PAP.

Według szefa związku Krzysztofa Bukiela, rządzący próbują wymówić pacjentom, że "odpowiedzialność za deficyt świadczeń zdrowotnych, ich limitowanie i kolejki do leczenia ponoszą lekarze, bo chcą otrzymywać wynagrodzenia za swoją pracę, a nie politycy, którzy przekazują na ochronę zdrowia najmniej środków publicznych w Europie".

Dodał, że jest bardzo prawdopodobne, iż lekarze zrezygnują z pracy i wtedy politycy będą mogli wszystkie środki przeznaczyć na "skrócenie kolejek". "Pozostaje tylko pytanie - do kogo będą to kolejki - do ministra zdrowia, do wicepremiera, do prezesa NFZ?" - napisał Bukiel w oświadczeniu.

OZZL ponownie zaapelował do rządzących o to, by przestali traktować lekarzy niepoważnie i aby pochylili się nad ich propozycjami.

OZZL domaga się m.in. 1 mld zł na podwyżki płac dla lekarzy od października tego roku oraz wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, do 5 proc. PKB w przyszłym roku i 6 proc. PKB w 2009 r. Związek chce także prywatyzacji publicznej służby zdrowia i współpłacenia pacjentów za niektóre usługi medyczne. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OZZL: przeznaczenie nadwyżki NFZ na zwiększenie liczby świadczeń to prowokacja