P&G inwestuje w stolicy kolejne 100 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 16-02-2011, 00:00

Oprócz pieluch Amerykanie będą na warszawskim Targówku produkować chusteczki Pampers.

Następny projekt koncernu może trafić do Aleksandrowa Łódzkiego

Oprócz pieluch Amerykanie będą na warszawskim Targówku produkować chusteczki Pampers.

Czwarta inwestycja Procter Gamble (PG) w łódzkiej strefie. W tym tygodniu firma uroczyście odebrała zezwolenie na działalność, choć formalności zakończyły się jeszcze w 2010 r. Chodzi o fabrykę na warszawskim Targówku, która produkuje pieluszki Pampers.

— Firma rozbuduje zakład i rozpocznie produkcję chusteczek do pielęgnacji niemowląt. PG deklaruje inwestycję na poziomie 100 mln zł, stworzenie do końca września 2012 r. 20 kolejnych i utrzymanie 40 obecnych miejsc pracy — mówi Krzysztof Grzywaczewski, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE).

Będzie więcej

Jest przekonany, że PG wyda więcej.

— W 2006 r. firma miała zainwestować 150 mln zł, wydała 390 mln zł, w 2007 r. zadeklarowała 138 mln zł, a już jest o 20 mln zł więcej — opowiada Krzysztof Grzywaczewski.

Na pewno więcej niż w strefowym zezwoleniu będzie miejsc pracy.

— Potencjalna wartość inwestycji ma wynieść kilkadziesiąt milionów dolarów. Powstanie 70 miejsc pracy w ciągu pięciu lat — mówi Małgorzata Mejer, rzecznik prasowy PG w Polsce.

W 2006 r. łódzka strefa objęła zakład na Targówku, gdzie Amerykanie zainwestowali w produkcję pieluch. Pod koniec 2005 r. PG połączył się z Gillette. Ta firma zdecydowała w 2004 r. o budowie fabryki maszynek do golenia w Łodzi (120 mln EUR, 1150 pracowników). W 2008 r. ruszyła budowa zakładu kosmetyków marki Olay w Aleksandrowie Łódzkim za 50 mln USD.

To nie jest ostatnie słowo Amerykanów.

— W Aleksandrowie Łódzkim PG ma 8 ha. Dziś stoi tam zakład o powierzchni 15 tys. mkw. Na pewno będziemy namawiać koncern do kolejnych projektów — obiecuje Krzysztof Grzywaczewski.

Królują opakowania

Zezwolenia na działalność w łódzkiej strefie razem z PG odebrało jeszcze osiem innych firm. Wśród nich Colian Centrum Logistyczne, firma powiązana z Jutrzenką, która — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — wyda 80 mln zł i zatrudni 250 osób w fabryce wyrobów cukierniczych w Opatówku w województwie wielkopolskim. Flexpol zainwestuje 75 mln zł w rozbudowę płockiego zakładu folii polipropylenowych i zwiększy zatrudnienie do 180 osób. Suwary Tech, spółka córka giełdowej firmy, zbuduje w Łodzi za 22,5 mln zł zakład opakowań z tworzyw sztucznych. Poprawa — Producent Opakowań Tekturowych zainwestuje 6 mln zł w Ostrzeszowie w województwie wielkopolskim. WinCup zbuduje za 20 mln zł fabrykę jednorazowych naczyń. SWM-Poland rozbuduje fabrykę papieru do papierosów za 8 mln zł. Coko-Werk postawi drugi zakład elementów z tworzyw sztucznych dostarczanych łódzkim producentom AGD. Wyda 33 mln zł.

Kto jeszcze?

W tym roku w strefie będzie więcej inwestycji firm z sektora dóbr szybko zbywalnych.

— Obserwujemy większy ruch wśród koncernów produkujących dobra konsumpcyjne — przyznaje wiceprezes łódzkiej strefy.

Spodziewa się też, że kolejne projekty będą realizować w ŁSSE firmy z branży AGD, opakowań i biotechnologii. Liczy też, że wypali jakiś projekt chiński. W ubiegłym roku do łódzkiej strefy przyjechało kilka misji gospodarczych. Chińczycy chcą budować w Polsce park, w którym pojawiałyby się inwestycje z Państwa Środka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu