P&G może przejąć producenta Nivei, kurs mocno w górę

"Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku
23-09-2002, 12:53

FRANKFURT (Reuters) - Akcje niemieckiej firmy Beiersdorf wzrosły gwałtownie w poniedziałek w związku z doniesieniami, według których amerykański gigant w branży dóbr szybkozbywalnych, Procter & Gamble jest bliski złożenia oferty Allianzowi, który jest właścicielem dużego pakietu akcji Beiersdorfa.

Zarówno Allianz, jaki Beiersdorf, który najbardziej znany jest z produkcji kosmetyków Nivea, odmówiły komentarza do artykułu w Financial Times. Jednak źródła zbliżone do obu firm twierdzą, że Allianz nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zbycia swojego 43,6-procentowego pakietu.

Według niemieckiego prawa P&G musiałby ogłosić publiczne wezwanie na akcję Beiersdorfa skierowane do wszystkich akcjonariuszy, w tym także do producenta kawy Tchibo, który według źródeł rynkowych także rozważa odkupienie od Allianza jego udziału.

Tchibo nie narzeka na brak gotówki, po tym jak w ubiegłym roku sprzedała należący do niego koncern tytoniowy Reemtsma.

Akcje Beiersdorfa wzrosły od rana o 20 procent, a kapitalizacja spółki zwiększyła się o 1,3 miliarda euro.

Allianz chce sprzedać swój udział w Beiersdorfie w ramach strategii, która zakłada pozbywanie się dużych pakietów akcji w firmach przemysłowych.

Pakiet jaki znajduje się w rękach monachijskiego ubezpieczyciela wart jest, według ceny z piątkowego zamknięcia około 3,2 miliarda euro, zaś kapitalizacja całego Beiersdorfa wynosi, według szacunków Reutera około 7,2 miliarda euro.

Cztery miesiące temu zainteresowanie przejęciem niemieckiej firmy wyrażał francuski L'Oreal.

Tak Francuzi jak i Amerykanie mają zarówno strategiczny interes jak i możliwości finansowe by przejąć producenta Nivei, wcześniej jednak odstraszała ich cena jakiej Allianz żądał za swój pakiet, oraz perspektywa, że Tchibo pozostanie akcjonariuszem mniejszościowym.

Według źródeł branżowych ewentualne przejęcie Beiersdorfa przez zagranicznego inwestora może także wzbudzić opór ze strony zarządu niemieckiej firmy i Allianz prawdopodobnie weźmie ten czynnik pod uwagę.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / P&G może przejąć producenta Nivei, kurs mocno w górę