P ieniądze nie są najważniejsze

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Arvindem Sodhani, prezes spółki Intel Capital — inwestycyjnego ramienia Intela — opowiada o działaniach funduszu w Polsce i regionie.

Arvindem Sodhani, prezes spółki Intel Capital — inwestycyjnego ramienia Intela — opowiada o działaniach funduszu w Polsce i regionie.

Co pan sądzi o polskim rynku IT?

Arvind Sodhani, prezes Intel Capital: Polska to bardzo ekscytujące miejsce. To jeden z największych i najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Polski sektor informatyczny rośnie w tempie kilkakrotnie przekraczającym tempo wzrostu PKB, tak więc jest tu mnóstwo interesujących okazji do inwestowania. W regionie mamy biura w Warszawie, gdzie zatrudniamy dwóch dyrektorów inwestycyjnych, i w Bukareszcie, gdzie pracuje jedna osoba. Liczba pracowników bezpośrednio zajmujących się inwestycjami w żaden sposób nas nie ogranicza. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy sprowadzić specjalistów z innych biur na całym świecie. W Polsce dotychczas przeprowadziliśmy dziesięć inwestycji.

Jak duże były to projekty?

Tak naprawdę ilość pieniędzy, które wkładamy w rozwój projektu zależy od wielkości i pozycji rynkowej naszego partnera. Nie mamy w tym względzie ograniczeń. Nasze największe inwestycje przekraczają 100 mln USD, a nasza największa inwestycja w Clearwire wyniosła 1 mld USD. Jeśli duża spółka potrzebuje dużego wsparcia, to nie będziemy się wahać przed jego udzieleniem. Jednak wiele firm, w które inwestujemy, znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. W takie przedsiębiorstwo nie można włożyć 100 mln USD, bo firma po prostu nie ma możliwości ich wykorzystania. Dlatego przeciętnie inwestujemy od kilku do dziesięciu milionów USD. Nasza ostania inwestycja w sklep internetowy Internet Mall (Mall.pl) sięgnęła około 30 mln USD.

Intel Capital nie ogranicza się do samego finansowania projektu. Co jeszcze robicie?

Wspieramy. Intel jest firmą obecną na całym świecie i możemy dotrzeć dosłownie do każdego. Tak więc pomagamy naszym partnerom nawiązać kontakty, wejść na nowe rynki, znaleźć klientów oraz kolejnych inwestorów czy menedżerów, jeśli ich poszukują. Dzięki Intelowi otwiera się wiele drzwi, które dla małych spółek są zwykle zamknięte. Udzielamy także wsparcia technologicznego. To może się wydać niewiarygodne, ale we wszystkich naszych inwestycjach pieniądze są najmniej istotną sprawą. Spółki podejmują z nami współpracę nie dla dolarów, które możemy im dać, ale dla pomocy, którą im oferujemy.

Obecnie w rejonie Europy Środkowej i Bliskiego Wschodu Intel Capital zlokalizował tylko 4 proc. wszystkich swoich inwestycji. To niedużo...

To dane z 2007 r. W 2006 r. ten udział wynosił 8 proc. To pewien cykl. W tym biznesie zamknięcie jednego dużego projektu może zabrać rok. Akurat w 2007 roku liczba naszych inwestycji w regionie była mniejsza, ale jesteśmy przekonani, że 2008 rok będzie lepszy. Planujemy kolejne inwestycje. I to będzie coś bardzo interesującego.

Inwestujecie głównie w firmy, których działania mają zwiększyć popyt na wasze produkty.

Naszym strategicznym celem jest działanie na rzecz rozwoju technologii. Rzeczywiście, jeśli w jakimś kraju IT się rozwija, to automatycznie rośnie sprzedaż komputerów czy serwerów opartych na naszych technologiach. Także dlatego Intel prowadzi ten fundusz.

Co powinny zrobić polskie firmy, żeby nawiązać z wami współpracę?

— Zadzwonić. Nie możemy obiecać, że w każdej firmie pomożemy, ale na pewno przyjrzymy się wszystkim ofertom. Z doświadczenia wiem, że na sto propozycji tylko jedna jest finalizowana. Jesteśmy zainteresowani współpracą ze spółkami, które działają w obszarze telekomunikacji, produkcji oprogramowania, integracji systemów czy bardziej wyrafinowanych technologii, takich jak green IT. Każda firma, która zajmuje się szeroko pojętym IT, może liczyć na naszą uwagę.

Inwestycje Intel Capital w regionie:

-grono.net — polski portal społecznościowy

- Internet Mall — sklepy internetowe działające w Czechach, Polsce i na Węgrzech

- Nexcom — operator sieci WiMAX w Bułgarii

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu