PA Nova myśli o dywidendzie

EG
opublikowano: 09-03-2012, 00:00

Potencjał handlowy w mniejszych miastach spółka szacuje na pięć lat. Dlatego szuka pomysłów.

Gliwicka spółka dewelopersko- -budowlana PA Nova świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. W trzecim kwartale otworzy dwie galerie handlowe (w Kluczborku i Kędzierzynie Koźlu) i prawdopodobnie wypłaci pierwszą dywidendę, choć jeszcze nie wiadomo, jak dużą. W zeszłym roku wypracowała 174 mln zł przychodów (wzrost o 19 proc. rdr.) i 21 mln zł zysku netto (wzrost o 5 proc.). W przygotowaniu ma 20 obiektów handlowych (głównie pojedynczych budynków dla sieci Tesco, Kaufland i Netto). Szuka też nowych działek w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

— Na razie to bardzo dobry, dochodowy biznes. Myślę, że będziemy mieli co robić przez następnych pięć lat. To już niedługo, dlatego zastanawiamy się nad kolejnymi krokami. Pod uwagę bierzemy sektor biogazowni i hoteli — mówi Ewa Bobkowska, prezes PA Nova. Na 2014 r. PA Nova zaplanowała otwarcie kolejnej galerii — tym razem w Jaworznie. W przyszłym roku może sprzedać galerię w Przemyślu.

— To może być kolejna okazja do wypłacenia dywidendy, choć będzie to zależało od naszychpotrzeb kapitałowych — dodaje Ewa Bobkowska. Jan Mroczka, prezes spółki Rank Progress, która prowadzi podobne inwestycje, szacuje potencjał rynku mniejszych i średnich miast na nawet 10 lat. Kurt-Georg Herzog, prezes spółki elbfonds Development — na 5-10 lat.

— W Polsce mamy 370 miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Wystarczy miejsca dla nas, PA Novej i Rank Progress — uspokaja prezes elbfonds. To spółka deweloperska założona przez grupę niemieckich funduszy, które do tej pory zbudowały 11 takich inwestycji, zwłaszcza we wschodniej Polsce, gdzie konkurencja jest nieco słabsza. Szykuje kolejne, ale przygotowuje się też na nowe wyzwania.

— Jeszcze w 2012 r. planujemy założenie funduszu dla inwestycji w energetykę wiatrową. Myślimy też o energetyce z biomasy — mówi Kurt-Georg Herzog.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane