Czytasz dzięki

Pacjenci czy… 0,5 mld zł

  • Alina Treptow
opublikowano: 13-06-2014, 00:00

Leki tylko w aptece — o to walczą ich dystrybutor Neuca i polscy farmaceuci. Protestują sklepy, stacje i producenci.

Już 3450 osób podpisało petycję przeciwko sprzedaży leków poza aptekami. Całą akcję zorganizowała Neuca, giełdowy dystrybutor farmaceutyków. Potrwa ona dwa miesiące, po czym petycja wraz z podpisami zostanie wysłana do prezydenta, premiera i marszałka Sejmu. Zdaniem organizatorów, sprzedaż leków poza aptekami wymyka się spod kontroli, przez co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Polaków.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu, WM

— Przy obecnych regulacjach prawnych Inspekcja Farmaceutyczna nie ma podstawowychnarzędzi pozwalających skutecznie kontrolować rynek pozaapteczny, np. w przypadku wadliwych leków nie ma jak wstrzymać ich sprzedaży i wycofać z obrotu — mówi Marek Tomków, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. Zdaniem aptekarzy, tylko apteka potrafi właściwie przechowywać leki i otoczyć pacjenta odpowiednią opieką.

— Farmaceuta jest w stanie uchronić go przed zatruciem czy interakcją z innymi lekami. Tych informacji pacjent poza apteką nie uzyska — uważa Stanisław Piechula, aptekarz, wiceprezes Śląskiej Rady Aptekarskiej.

Ripostują nie tylko sklepy i stacje benzynowe, ale również wytwórcy leków. PASMI, Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty, twierdzi, że np. leki przeciwbólowe zapewniają doraźną pomoc, szczególnie tam, gdzie dostęp do aptek jest utrudniony ze względu na godziny ich pracy. Ewa Jankowska, prezes PASMI, zwraca też uwagę, że sprzedawcy nieapteczni podlegają takim samym przepisom z zakresu wprowadzenia do obrotu, wycofania i nadzoru, co placówki farmaceutyczne. Farmaceuci mają na sztandarach dobro pacjenta, w tle są jednak ogromne pieniądze. Według danych firmy badawczej Nielsen, na leki OTC i suplementy diety Polacy wydają rocznie poza aptekami ok. 500 mln zł. Sprzedaż farmaceutyków w tym segmencie rośnie znacznie szybciej niż w aptekach, co również psuje krew aptekarzom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane