Pacynki, jawajki i cienie

Teat
19-05-2006, 00:00

Panuje przekonanie, że teatr lalkowy to teatr dla dzieci. Często nudny i nieatrakcyjny. Nic bardziej mylnego.

Pokutują w nas najczęściej czarne wspomnienia z dzieciństwa. A teatr lalek czy raczej „teatr figur” (takiej nazwy używają sami lalkarze) to na świecie żywa i rozwijająca się dziedzina. To nie tylko marionetki, pacynki, jawajki czy kukiełki, ale także teatr cieni, rąk, świateł i — coraz częściej — aktorów, którzy nie chowają się już za kotarą czy parawanem. Bogactwo teatru lakowego pokaże XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, organizowany przez Teatr Banialuka, jeden z najlepszych teatrów lalkowych w Polsce.

Festiwal od początku swego istnienia (1966 rok!) stał się prestiżową imprezą, na którą przyjeżdżały gwiazdy z całego świata. Przez pewien okres było to jedyne w Europie miejsce spotkań teatrów z Zachodu i Wschodu. I choć takie festiwale pojawiły się na Starym Kontynencie, to prestiż bielskiego festiwalu pozostał. Świadczy o tym także tegoroczny program. Cały festiwal zainauguruje Richard Bradshow spektaklem „Cienie Bradshowa”. Ten legendarny lalkarz z Australii specjalizuje się w teatrze cieni, jego spektakle budzą podziw i śmiech na widowni niezależnie od języka publiczności. Nie tylko dlatego, że sztuka teatru lalek jest ponadnarodowa. Także dlatego, że reżyser uczy się potrzebnych sformułowań w języku kraju, który odwiedza. W Polsce przebywa od tygodnia, zdążył już wystąpić w Rzeszowie na jubileuszu Teatru Maska i poprowadzić zamknięte warsztaty dla instruktorów i studentów. I nauczyć się polskiego.

A samo Bielsko też ma swoje uroki i słusznie było kiedyś nazywane „małym Wiedniem”. Tym bardziej warto odwiedzić...

Teatr

Banialuka w Bielsku-Białej, 20-24 V,

informacje:

033-815-09-15, e-mail:

impresariat@ banialuka.pl,

www.banialuka.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Pacynki, jawajki i cienie