Padają rekordy na rynku nieruchomości biurowych

ARKADIUSZ RUDZKI, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska w Polsce
opublikowano: 22-01-2018, 22:00

Rok 2017 był bardzo dobry dla rynku biurowego w naszym kraju.

Jeszcze nigdy w historii Skanska Property Poland tak dużo nie budowaliśmy i nie wynajmowaliśmy jak obecnie. Łącznie w 2017 r. wynajęliśmy w Polsce ponad 100 tys. mkw. nowoczesnych biur. Jednocześnie budujemy prawie 170 tys. mkw. w najlepszych miejscach w Warszawie i sześciu stolicach regionów.

ARKADIUSZ RUDZKI, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska w Polsce
Fot. ARC

W największych polskich miastach otworzyliśmy cztery budynki, które zostały bardzo szybko wynajęte przez globalnych graczy z branży IT i sektora usług biznesowych, m.in. Citi Service Center Poland, PwC, Whirlpool, Fujitsu, Cybercom.

Dobra sytuacja na rynku najmu powierzchni biurowej utrzymuje się m.in. dzięki temu, że globalne firmy walczą o najlepsze biurowce w Polsce. Prowadzimy obecnie rozmowy dotyczące najmu dla wszystkich siedmiu projektów biurowych, jakie realizujemy. Rosnący popyt wynika z ekspansji już obecnych w kraju inwestorów i wejścia do Polski nowych graczy. To również efekt coraz większych potrzeb rekrutacyjnych firm, a to właśnie biuro jest dziś bardzo ważnym narzędziem walki o najlepsze talenty na rynku i często powodem podjęcia ostatecznej decyzji przez pracownika.

Na dobrą sytuację na rynku biurowym wpływ mają również zagraniczne fundusze inwestycyjne, które w Polsceszukają aktywów biurowych. Skanska sprzedała im w Polsce w minionym roku aż pięć budynków biurowych — w Poznaniu, Krakowie i Warszawie za około 1,2 mld zł, czyli około 300 mln EUR. Były to zarówno obiekty oddane do użytku, jak i na różnych etapach budowy.

Taka sytuacja przyczynia się do wzrostu popytu na atrakcyjne tereny pod budowę.

Mamy zabezpieczone strategiczne działki w siedmiu największych miastach w Polsce pod projekty biurowe, w tym najlepszą, moim zdaniem, działkę w Europie Środkowo-Wschodniej, położoną przy warszawskim rondzie ONZ. Europa Środkowa i Wschodnia, a zwłaszcza Polska, jest jednym ze strategicznych rynków biurowych dla Grupy Skanska na świecie. To tu Skanska testuje innowacyjne rozwiązania, takie jak Inteligentny Kask, które wdrożyliśmy na budowie kompleksu Generation Park w Warszawie, czy pionierski projekt, z którym wystartowaliśmy, zastosowania ogniw fotowoltaicznych na fasadach budynków. Polski rynek biurowy coraz bardziej wyznacza standardy innowacyjnego budownictwa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARKADIUSZ RUDZKI, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska w Polsce

Polecane