Padło magiczne 1900 pkt, byki mają zielone światło

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 02-06-2009, 00:00

Imponująco rozpoczął się czerwiec na naszej giełdzie. WIG20 już niemal na starcie wybił się powyżej 1860 pkt, notując ponad 3-procentowe wzrosty. Później było jeszcze lepiej. Po południu indeks blue chipów poszybował w górę o ponad 4 proc., a tuż przed końcem handlu — o ponad 6 proc. WIG20 udało się w pięknym stylu pokonać 1900 pkt. To — według analizy technicznej — może być przepustką do dalszych wzrostów.

Argumentów za wzrostami nie brakowało. Dynamicznemu wybiciu sprzyjały duże wzrosty na zagranicznych rynkach. Inwestorzy uznali, że globalna gospodarka najgorsze ma już za sobą. Pozytywnym impulsem była drożejąca ropa i miedź. Ich kursy były wczoraj najwyższe w tym roku. Inwestorzy pozytywnie też zareagowali na dane z Chin oraz lepsze od oczekiwań dane PMI ze strefy euro. W drugiej części sesji optymistów wsparły doniesienia zza oceanu. W największej gospodarce świata wydatki konsumpcyjne spadły w kwietniu o 0,1 proc. (oczekiwano spadku o 0,2 proc., licząc miesiąc do miesiąca), a przychody Amerykanów wzrosły o 0,5 proc. (oczekiwano spadku o 0,2 proc.).

Wśród spółek najlepiej radziły sobie te o największych gabarytach. Droższe surowce okazały się pretekstem do mocnego wybicia kursów firm surowcowych. Mocno drożały akcje Orlenu, Lotosu oraz KGHM. Wśród blue chipów błyszczały też banki. Indeks tego sektora zyskał 7,8 proc. To najlepszy wynik wśród wszystkich subindeksów. Spora w tym zasługa Pekao, który zyskał aż 9,3 proc. Poniedziałkowa sesja okazała się udana dla TVN. Akcje medialnej spółki do tej pory nie nadążały za giełdowym odbiciem, a wczoraj były najszybciej rosnącym blue chipem.

Wśród mniejszych spółek jednym z liderów wzrostów była Hygienika. Po udanym pierwszym kwartale do zakupów akcji producenta pieluch wabiły spekulacje o ewentualnych zmianach w akcjonariacie. Warto też zauważyć silne wzrosty eksporterów — zwłaszcza Amiki i Groclinu. W przypadku spółki z Wronek na rynek dotarła informacja, że Amica nie ma planów wstrzymania produkcji. Z powodu wyższej sprzedaży lodówek może nawet zatrudnić czasowo kilkadziesiąt osób.

Co dalej?

Już na pierwszej sesji czerwca byki zasygnalizowały dużą siłę. Wierząc analizie technicznej, po pokonaniu poziomu 1900 pkt WIG20 w szybkim tempie może dotrzeć nawet do 2200-2300 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu