Paged rozgrzał kurs Swarzędza

Katarzyna Latek
opublikowano: 29-03-2007, 00:00

Akcjonariusze producenta mebli mogą być zadowoleni. Kurs wzrósł, a analitycy uważają, że fuzja przysłużyłaby się obu spółkom.

Akcjonariusze producenta mebli mogą być zadowoleni. Kurs wzrósł, a analitycy uważają, że fuzja przysłużyłaby się obu spółkom.

Akcje Swarzędza wzrosły wczoraj o 11,2 proc. — do 1,49 zł. Obroty przekroczyły 29 mln zł. Tak zareagował rynek na wczorajszy artykuł w „PB”. Pisaliśmy, że jedna ze spółek zależnych od Pagedu oraz osoby powiązane z holdingiem drzewnym zarejestrowały się na dzisiejsze walne Swarzędza. Krzysztof Bukowski, prezes Pagedu, nie zaprzeczył, że kierowana przez niego spółka interesuje się sąsiadem z parkietu.

Analitycy uważają, ze połączenie może wyjść spółkom na dobre. Zdaniem Radosława Łukaszczyka z DM Millennium, atutem Swarzędza jest marka, natomiast najsłabszym ogniwem Pagedu jest właśnie segment meblowy. Ze względu na rozpoznawalny brand i moce produkcyjne przejęcie Swarzędza byłoby korzystne.

— Oczywiście zależy od warunków i ceny przejęcia — mówi analityk DM Millennium.

Hanna Kędziora z DM PKO BP w porannym raporcie zwróciła uwagę na Swarzędz. Jej zdaniem, obie spółki mogą rzeczywiście prowadzić rozmowy o przejęciu. Mimo że informacje traktuje na razie jako spekulacje, podkreśla, że Paged zamierza restrukturyzować grupę meblową, gdyż nie jest zadowolony z jej wyników.

— Być może chce doprowadzić do połączenia Swarzędza i Pagedu Meble (zwłaszcza że Paged produkuje również na potrzeby Swarzędza, a dodatkowo ma sieć sprzedaży pod marką Nowy Swarzędz) — uważa Hanna Kędziora.

Dziś akcjonariusze Swarzędza spotkają się, by dyskutować o przyszłości spółki. Zarząd Swarzędza w projektach uchwał na walne zaproponował przeprowadzenie emisji akcji, z której chce uzyskać do 48 mln zł na rozwój spółki. Planowana jest emisja z prawem poboru, jednak krążące po rynku pogłoski mówią, że Paged może chcieć sam objąć znaczną jej część. Walne może być więc burzliwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu