PAIH: Polskie firmy mogą budować infrastrukturę w Kenii

PAP
opublikowano: 18-12-2017, 14:27

Polskie firmy budowlane dysponują doświadczeniem, których Kenia potrzebuje do realizacji strategicznego planu rozwoju infrastruktury - wskazał w poniedziałkowym komunikacie prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Dodał, że może się to przyczynić się do budowy "nowej Kenii".

Szef PAIH przewodniczył misji gospodarczej członków Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa (PKEB) do Kenii. Wyjazd, który zorganizowała wraz ze swoim biurem handlowym w Nairobi Agencja, odbył się w związku z inwestycją "Ndarugu Metropolis".

fot. ARC

"Polskie firmy budowlane dysponują gotowymi rozwiązaniami technologicznymi i doświadczeniem, których Kenia potrzebuje do realizowanego obecnie strategicznego planu rozwoju infrastruktury +Wizja 2030+" – podkreślił Pisula. Wyjaśnił, że w ramach tego przedsięwzięcia Kenia realizuje szeroko zakrojone inwestycje, takie jak rozbudowa sieci kolei, autostrad, budowa lotnisk, parków maszynowych i tworzenie specjalnych stref ekonomicznych.

Jak zaznaczył Pisula, Afryka Wschodnia to region "o ogromnym potencjale", charakteryzujący się wysokim wzrostem gospodarczym, a Kenia "to drzwi do działalności biznesowej" w tej części kontynentu. "Mam nadzieję, że spotkania z naszymi kenijskimi partnerami zaowocują w poważne zobowiązania biznesowe, których rozwój z przyjemnością wesprzemy" – powiedział szef PAIH.

Według PAIH, zgodnie z analizami ONZ Afryka Wschodnia będzie rozwijać się najszybciej na całym kontynencie - jej tempo wzrostu ma wynieść 6,8 proc., podczas gdy średni roczny wzrost gospodarek afrykańskich osiągnie poziom nieco ponad 4 proc. "Uznawana za lidera regionu Kenia plasowana jest wśród najatrakcyjniejszych destynacji inwestycyjnych w Afryce. Rządowi w Nairobi zależy zatem na unowocześnieniu i uprzemysłowieniu kraju" - wskazała PAIH.

Podczas misji, jak poinformował PAIH, Pisula spotkał się z prezesem Kenya Investment Authority, dr. Moses Ikiarą. "Dyskutowaliśmy na temat potencjału polskiej wiedzy technicznej i doświadczenia firm budowlanych znad Wisły, które mogą znacząco przyczynić się do budowy +nowej Kenii", gdzie wydatki na cele infrastrukturalne mają zwiększyć się dwukrotnie" - powiedział Pisula. Dodał, że w Kenii nie jest jeszcze zarejestrowana żadna polska firma budowlana.

"Aż 80 proc. zagranicznych przedsiębiorstw budowlanych w tym kraju pochodzi z Chin. Pozostałe reprezentują kapitał z Japonii, USA, Turcji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Najwyższy czas, żebyśmy dołączyli do tego grona" – wskazał szef PAIH. Dodał, że przedstawiciele Kenya Investment Authority oraz National Construction Authority poszukują partnerów do budowy osiedli mieszkaniowych, dróg asfaltowych oraz infrastruktury wodnej, planowana jest też budowa nowych szpitali we wszystkich 47 hrabstwach Kenii.

Według kierownika biura PAIH w Nairobi Michaela Mazurewicza, potencjał współpracy jest duży, a biuro handlowe PAIH w Nairobi jest gotowe wesprzeć każdą firmę, która zechce go wykorzystać i wejść na kenijski rynek.

Jak podkreśliła PAIH, jednym z projektów, który może zainteresować polski biznes jest innowacyjny park przemysłowy, a jednocześnie inkubator dla przedsiębiorców z sektora MSP o nazwie "Ndarugu Metropolis”. Inwestycja znajduje się w rolniczo-przemysłowym centrum Kenii, 35 km od stolicy kraju. "Projekt zakłada wsparcie dla kenijskich firm, które otrzymają dostęp do maszyn i wiedzy przemysłowej w ścisłym partnerstwie z przedsiębiorcami z całego świata" - wskazano. Wyjaśniono, że problemem, z którym borykają się lokalni rolnicy oraz przedsiębiorcy, jest brak systemu przechowywania zbiorów oraz technologii ich przetwórstwa. "Polskie firmy mogłyby nie tylko pomóc rozwiązać ten problem, (...) ale i produkować na miejscu żywność, materiały budowlane oraz inne towary dla chłonnego rynku Afryki Wschodniej" - oceniono.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane