PAIH: w Nairobi pierwszy polsko-kenijski szczyt e-zdrowia

  • PAP
opublikowano: 19-03-2018, 19:32
aktualizacja: 19-03-2018, 19:34

Środowisko medyczne z Polski i Kenii spotka się we wtorek w Nairobi na pierwszym, bilateralnym szczycie e-zdrowia, by dyskutować na temat wprowadzania telemedycyny i e-zdrowia – poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), organizator spotkania.

"Środowisko biznesowe jest bardzo przyjazne inicjatywom takim jak telemedycyna, elektroniczna dokumentacja medyczna i szpitalne systemy informatyczne. Niemniej wdrażanie reform jest wyzwaniem ze względu na brak odpowiednich ekspertyz i narzędzi" – wskazał, cytowany w komunikacie, kierownik biura PAIH w Nairobi Michael Mazurewicz.

Jego zdaniem, Polska może być bardzo interesującym partnerem dla Kenii. Jak wskazał, Polska "sama właśnie przechodzi transformację w zakresie e-Zdrowia - nie tylko na szczeblu rządowym w celu wymiany doświadczeń regulacyjnych; lecz również na poziomie stworzenia indywidualnych relacji biznesowych".

Specjalista i konsultant w dziedzinie e-zdrowia i telemedycyny w Kenii Alvin Juma, cytowany w komunikacie PAIH ocenił, że Kenia "jako wschodząca gospodarka, jest na dobrej drodze, aby stać się awangardą dla rozwoju najnowocześniejszych technologii medycznych". "Telemedycyna jest jedną z tych technologii, które powoli, ale systematycznie penetrują lokalny rynek. Jednak wciąż mamy do czynienia ze swego rodzaju biernością dostawców w stosowaniu nowych technologii, które zostały sprawdzone i przetestowane w innych częściach świata" – zauważył.

Zdaniem specjalisty, taki stan rzeczy to wynik nie tylko tradycyjnego, bezpośredniego podejścia do kontaktu z pacjentem, ale także obaw o utratę pracy. "Największym wyzwaniem jest koszt pozyskania i wdrożenia nowej technologii. Ponad 30 proc. całkowitych wydatków na zdrowie w Kenii nie jest refundowanych z budżetu państwa, a zarówno rząd, jak i pacjenci uważają, że koszt nowych technologii może przekroczyć ich możliwości finansowe" – uważa ekspert, który przyznaje jednocześnie, że polityka rządu mocno koncentruje się na wykorzystaniu potencjału e-zdrowia do poprawy jakości opieki.

Mazurewicz ocenia, że "z perspektywy regulacyjnej", szczególnie interesujące dla uczestników I Polsko-Kenijskiego Szczytu e-Zdrowia mogą być m.in. strategia e-Zdrowia, nad której przyjęciem pracują polskie resorty zdrowia i cyfryzacji, platformy regionalne, e-recepta i e-skierowanie.

"Z punktu widzenia biznesowego i medycznego widzimy ogromny potencjał wykorzystania polskich technologii i doświadczenia w wielu inicjatywach e-zdrowia w Kenii. Wierzymy, że polscy i kenijscy przedsiębiorcy znajdą podatny grunt dla implementacji autorskich innowacyjnych rozwiązań telemedycznych" - stwierdził.

PAIH przekazała, że uczestnikami konferencji będą przedstawiciele sektora publicznego z Kenii i z Polski, przedsiębiorcy z branży ochrony zdrowia, kierownicy placówek medycznych, specjaliści IT i personel medyczny, w tym: Ministerstwo Zdrowia Kenii i National Hospital Insurance Fund (odpowiednik polskiego NFZ), Kenijska Federacja Zdrowia oraz pięć prywatnych szpitali kenijskich.

Konferencja będzie składała się z dwóch części. Jedną z nich wypełnią dyskusje regulacyjne i prawne. Druga część będzie prezentacją przykładów wdrożeń projektów i usług.

PAIH podaje, że biuro handlowe w Nairobi „obsłużyło” 250 zapytań polskich przedsiębiorstw, również z sektora farmacji i telemedycyny. Polska Agencja Inwestycji i Handlu od ponad czterech lat jest realizatorem rządowego programu Go Africa, wspierającego polski biznes w ekspansji na teren Afryki. Przekazano, że Agencja planuje wzmocnić obecność na kontynencie, otwierając kolejne pięć biur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu