Odszedł szef PAIH

MAG, PAP
opublikowano: 09-01-2019, 22:00

Tomasz Pisula zrezygnował ze stanowiska prezesa agencji handlu i inwestycji. Zakończył transformację spółki. Już ma plany, co dalej. Pełniącym obowiązki został Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

Wczoraj rada nadzorcza Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) przyjęła rezygnację Tomasza Pisuli i odwołała go z funkcji prezesa. Pełnienie obowiązków prezesa powierzyła Krzysztofowi Sengerowi, jednemu z dwóch wiceprezesów.

Krzysztof Senger
Zobacz więcej

Krzysztof Senger fot. Marek Wiśniewski

- To była przygoda życia. Miałem przebudować agencję i udało się to zrobić w 2,5 roku. Czekają kolejne zadania. Za miesiąc-dwa będę mógł powiedzieć więcej – mówi Tomasz Pisula.

W zarządzie agencji pozostał jeszcze wiceprezes Wojciech Fedko.

- Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na prezesa – mówi Tomasz Korkosz, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i komunikacji w PAIH.

„Rezygnacja jest wynikiem zakończenia z sukcesem trwającego od września 2016 r. procesu reformy polskiej dyplomacji gospodarczej, za który odpowiedzialny był prezes Tomasz Pisula. W tym czasie przekształcono PAIH w instytucję, która w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju zaczęła systemowo wspierać polskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych” – podała rada nadzorcza w komunikacie.

- Cieszę się, że w ciągu zaledwie 28 miesięcy udało się nam uruchomić sieć 70 biur handlowych na całym świecie oraz wdrożyć wiele inicjatyw aktywizujących polskich eksporterów. Równolegle, w latach 2017 i 2018 PAIH osiągnęła rekordowe wyniki w wartości pozyskanych dla Polski inwestycji zagranicznych, przekraczając 2 mld EUR rocznie - mówi Tomasz Pisula.

Z informacji na stronie internetowej PAIH wynika, że Krzysztof Senger pracuje w niej od 2016 roku, gdzie odpowiadał za bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Ma kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w działalności międzynarodowej oraz finansowaniu inwestycji i zarządzaniu projektami. Ukończył Biznes Międzynarodowy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzyskał również stopień doktora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, specjalizując się w zagadnieniach związanych z ekonomią i polityką rozwoju.

W sektorze publicznym zdobył doświadczenie w budowaniu struktur i kierowaniu administracją w zakresie finansowania i zarządzania inwestycjami. W trakcie kariery zawodowej wielokrotnie odpowiadał za prowadzenie spraw i relacji z instytucjami szczebla międzynarodowego, centralnego, oraz lokalnego.

"Równolegle w latach 2004-2013 był niezależnym doradcą, pracując również za granicą np. w roli eksperta międzynarodowego, np. negocjacje umów o wolnym handlu z UE (the DCFTA). Uczestniczył w projektach międzynarodowych związanych z innowacyjnością, B+R" - czytamy.

Rządowa ustawa o agencji inwestycji i handlu weszła w życie latem 2017 r. Na 4,5 strony zapisano zadania PAIH, do których należą: promocja eksportu polskich przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich, oraz promocja polskich branż, wspieranie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i dostarczanie zagranicznym inwestorom informacji o warunkach działalności w Polsce, wspieranie polskich inwestycji — za granicą i w Polsce, organizacja przedsięwzięć informacyjnych i promocyjnych za granicą i w kraju oraz działalność wydawnicza. Agencja może udzielać pomocy finansowej z unijnych funduszy, a także pomocy de minimis. [MAG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu