PAIiIZ ogłasza konkurs na najlepszy teren pod inwestycje przemysłowe

PAP
opublikowano: 05-05-2016, 12:23

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ogłosiła w czwartek konkurs "Grunt na medal", który ma wyłonić najlepszy niezabudowany teren pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni co najmniej 2 ha. O tytuł ubiegać się mogą gminy z całej Polski, zgłaszając dowolną liczbę ofert.

Zgłoszenia do konkursu do 20 maja przyjmują Regionalne Centra Obsługi Inwestora. Wyniki będą znane wczesną jesienią.

PAIiIZ przypomina, że to już siódma edycja konkursu. W minionych latach udział wzięło w nim 1181 gmin, które łącznie wniosły 1837 ofert lokalizacyjnych. Medal zwycięzcy pomógł m.in. Wrześni, gdzie powstała fabryka koncernu motoryzacyjnego Volkswagen, czy Połańcowi - tam zakłady rozwinął produkujący materiały budowlane Premix.

Z danych Agencji wynika, że co drugi zwycięzca konkursu znalazł już inwestorów.

Według PAIiIZ ogłoszenie w środę inwestycji koncernu Daimler w Polsce pokazuje, że jest o co walczyć. Gmina Jawor (pod Legnicą), gdzie Daimler zamierza wybudować fabrykę, w 2012 roku znalazła się w półfinale konkursu "Grunt na medal".

Organizowany co dwa lata od 2005 roku przez PAIiIZ, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI) i pod patronatem Ministerstwa Rozwoju konkurs "Grunt na Medal", odbywa się równolegle w 16 województwach. Ma na celu wyłonienie w każdym województwie najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, przeznaczonego pod inwestycje przemysłowe.

W rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy, zgłaszając dowolną liczbę ofert. Zadaniem samorządu jest wytypowanie, zgłoszenie, a następnie atrakcyjne zaprezentowanie terenów z największym potencjałem inwestycyjnym na obszarze danej gminy.

PAIiIZ podkreśla, że forma własności terenu nie ma tu znaczenia. Ważne jednak, aby zgłaszany do rywalizacji grunt nie był objęty działaniem Specjalnych Stref Ekonomicznych, czy parków przemysłowych lub technologicznych.

Walka o medal rozgrywa się w dwóch etapach. W pierwszym przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora wyłaniają grunty na podstawie nadesłanych przez samorządy informacji. Potem półfinalistów oceniają eksperci, m.in. odwiedzają oni wybrane działki. Konkurs kończy się wyborem najlepszych terenów inwestycyjnych w każdym województwie i oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców podczas uroczystej gali na przełomie października i listopada.

Jak powiedział wiceprezes PAIiIZ Michał Dąbrowski, agencja chce pobudzić rywalizację gmin, wyławiając miejsca, o które "bić" się będą inwestorzy, zarówno zagraniczni, jaki polscy. "Dzięki udziałowi w konkursie samorządy poszerzają też wiedzę na temat preferencji inwestorów. To przekłada się na lepsze przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje" - dodał Dąbrowski.

Według PAIiIZ samo wejście zgłoszonego przez gminę terenu do półfinału konkursu jest nobilitacją dla samorządu i dowodem spełniania wysokich standardów biznesowych. Odniesienie sukcesu w konkursie znacząco zwiększa szanse gminy na pozyskanie nowych inwestorów. Z grona dotychczasowych 96 finalistów konkursu 52 terenom udało się już znaleźć inwestora.

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował w środę, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Ma ona powstać w Jaworze. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowskie.

W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane