PAIiIZ: Ponad 1,3 mld EUR zagranicznych inwestycji w najbliższych latach

PAP
opublikowano: 30-01-2008, 15:53

Ponad 1,3 mld euro wyniosą nowe inwestycje w najbliższych latach w Polsce w efekcie umów podpisanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) - poinformował prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski.

W środę na konferencji prasowej Wojciechowski powiedział, że w 2007 r. Agencja "zamknęła" 57 projektów inwestycyjnych, dzięki którym powstanie 18 tys. miejsc pracy. Jest to o 14 projektów więcej niż w 2006 r., a inwestycje będą większe o 200 mln euro. Prezes szacuje, że inwestycje te stanowią 2-3 proc. polskiego PKB.

Najwięcej kapitału zainwestowały w ubiegłym roku firmy amerykańskie - 387 mln euro. Japonia, druga pod względem zainwestowanego kapitału (280 mln euro), zanotowała spadek z pierwszego miejsca (w 2006 roku). Na trzeciej pozycji uplasowała się Wielka Brytania (77 mln euro).

Według prezesa, nadal najwięcej inwestycji jest w branży elektronicznej, motoryzacyjny oraz tzw. centrów usług wspólnych, tj. np. usług księgowych lub informatycznych.

Jak zaznaczył Wojciechowski, Agencja odnotowuje coraz większe zainteresowanie za strony inwestorów z krajów azjatyckich, głównie z Chin i z Indii.

Tak jak w 2006 roku, w ubiegłym roku najwięcej inwestycji ulokowano w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Do czołówki dołączyło także Łódzkie - powiedział szef PAIiIZ. Zaznaczył, że tzw. ściana wschodnia jest mniej atrakcyjna pod kątem inwestycji. Wyjaśnił, że problem polega w rozwoju infrastruktury. Dodał, że Agencja pracuje nad programem promocji województw wschodnich.

Wojciechowski zauważył, że większość projektów została zlokalizowana w tzw. specjalnych strefach ekonomicznych. Jego zdaniem "to potwierdza, że jest to najlepsza zachęta inwestycyjna", bo tam są dobrze przygotowane grunty i dobra obsługa inwestorów. Pod tym względem najlepiej przygotowane są strefy: katowicka, łódzka, pomorska, wałbrzyska.

Jak powiedział obecny na konferencji wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka, jego życzeniem byłoby zwiększenie inwestycji zagranicznych w naszym kraju do poziomu 5-6 proc. PKB. Jego zdaniem, osiągnięcie takiego poziomu będzie jednak możliwe dopiero za kilka lat. Gomułka uważa, że wzrostowi inwestycji będzie sprzyjało przejście Polski na euro.

Wiceminister zaznaczył, że inwestycje zagraniczne nie tylko dają nowe miejsca pracy, ale także przynoszą nowe technologie. Jednak, by więcej firm zainteresowało się umieszczeniem kapitału w Polsce, musi poprawić się infrastruktura; zmniejszeniu musi ulec także biurokracja.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane