Pajęczyna domowych sieci oplata prawie połowę kraju

Marcin Złoch
opublikowano: 18-07-2007, 00:00

Z sondażu producenta urządzeń sieciowych wynika, że coraz częściej tworzymy w domach sieci komputerowe.

Z sondażu producenta urządzeń sieciowych wynika, że coraz częściej tworzymy w domach sieci komputerowe.

Blisko połowa Polaków (44 proc.), posiadających w domu dostęp do internetu, stworzyła domową sieć komputerową — to wnioski z badania D-Link Technology Trend (DTT), przeprowadzonego na zlecenie firmy D-Link przez Millward Brown SMG/KRC.

Sieci domowe najczęściej spotyka się w dużych miastach. Są to przede wszystkim sieci przewodowe — do takiego rozwiązania przyznaje się 35 proc. badanych posiadających dostęp do internetu. W 8 proc. przypadków domowe sieci są bezprzewodowe.

W badaniu D-Link Technology Trend pytano również o nowoczesne urządzenia technologiczne, jakie Polacy mają w swoich domach.

— Najpopularniejszy jest komputer, który posiada 51 proc. Polaków. Najczęściej wybierają stacjonarny desktop (45 proc. ankietowanych). Laptopa ma natomiast 6 proc. badanych — informuje Roman Napierała, szef D-Linka w Europie Środkowej i Wschodniej.

Ankietowani odpowiadali również na pytania dotyczące dostawców internetu. Najpopularniejsze jest w Polsce stałe łącze ADSL, które promują dostawcy telekomunikacyjni (Telekomunikacja Polska, Netia, Tele 2). Korzysta z niego 37 proc. ankietowanych. Kolejne 22 proc. wybrało łącza operatora telewizji kablowej, a 16 proc. — lokalnego dostawcy osiedlowego.

— Polacy zauważyli również możliwość łączenia się z internetem za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej. Z tej opcji korzysta 3 proc. spośród wszystkich mających dostęp do internetu — twierdzi Roman Napierała.

Coraz popularniejsze stają się nowinki związane z telewizją. Odtwarzacze DVD znajdują się u 20 proc., natomiast telewizory wysokiej rozdzielczości u 6 proc. respondentów.

Okiem badacza

Kuba Antoszewski

z Millward Brown SMG/KRC

Zabawa i praca na kilka rąk

Biorąc pod uwagę penetrację internetu w Polsce (ponad 42 proc.) oraz zróżnicowanie potrzeb internautów — choćby ze względu na wiek — można się spodziewać, że wkrótce dwa lub więcej komputery w domu nie będą rzadkością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu