Pakiet-bis Pawlaka gotowy

Jarosław Królak
opublikowano: 12-07-2011, 00:00

Rząd ma przyjąć kolejne zmiany, które redukują obowiązki firm. Biznes chwali, ale żąda więcej.

Rząd ma przyjąć kolejne zmiany, które redukują obowiązki firm. Biznes chwali, ale żąda więcej.

Przed wyborami Ministerstwo Gospodarki (MG) w iście stachanowskim tempie przygotowało nowy pakiet (tzw. deregulacja-bis) rozwiązań redukujących administracyjne bariery, z którymi borykają się przedsiębiorcy. Od marca 2011 r. po ciężkich bojach resortowi udało się przepchnąć dokument przez uzgodnienia międzyresortowe (niestety, część propozycji przepadła) i skierować go na posiedzenie Rady Ministrów. Pojutrze rząd powinien przyjąć projekt i skierować do Sejmu.

— Projekt znosi uciążliwe bariery administracyjne dla firm. To oszczędność czasu i pieniędzy przedsiębiorców, ale też mniej obciążeń dla administracji publicznej. Projekt zostanie przyjęty jeszcze w tej kadencji, mam nadzieję, że jak najszybciej—mówi "PB" Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Jego zdaniem, propozycje MG są korzystne dla biznesu i ułatwią życie firmom (przykłady w ramce).

— Po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt prawdopodobnie zostanie skierowany do sejmowej Komisji Przyjazne Państwo. Są szanse, że zostanie uchwalony na następnym posiedzeniu Sejmu — dodaje Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Projekt entuzjastycznie ocenia Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.

— Widać, że resort gospodarki chce wprowadzić kolejne ułatwienia dla firm. Całym sercem popieramy ten projekt, gdyż pomagaliśmy przy jego tworzeniu. Współpraca z ekspertami MG była wręcz wzorowa. To dobry projekt i firmy na tym skorzystają — uważa Piotr Rogowiecki.

Do tej beczki miodu łyżkę dziegciu dodaje jednak PKPP Lewiatan.

— Owszem, są w tym projekcie zmiany oczekiwane przez przedsiębiorców, lecz na początku była mowa o 80 korzystnych rozwiązaniach, a zostało się ich tylko około 20. To niezbyt wiele. UE nałożyła na Polskę obowiązek zmniejszenia barier. Do końca 2012 r. musimy zredukować obciążenia administracyjne o 25 proc. Rząd ma jeszcze wiele do zrobienia na tym polu — zauważa Katarzyna Urbańska, dyrektor biura prawnego PKPP Lewiatan.

— Ale nic straconego. Cały czas pracujemy w resorcie gospodarki nad rozwiązaniami ułatwiającymi życie przedsiębiorcom. Sukcesywnie będziemy przedstawiali kolejne pakiety — zapewnia wicepremier Pawlak.

To już drugi pakiet MG. Pierwszy, zwany ustawą deregulacyjną, obowiązuje od 1 lipca. Rządowe prace trwały nad nim prawie …trzy lata.

Zmiany, zmiany*

zniesienie obowiązku publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polski B

wydłużenie z 31 marca do 31 lipca terminu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego

skrócenie z 10 do 5 lat terminu przedawnienia należności z tytułu składek na ZUS, zwrotu nadpłaconych oraz nienależnie zapłaconych składek oraz przechowywania dokumentów osób ubezpieczonych

wydłużenie do 31 stycznia terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości (obecnie do 15 stycznia)

umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania o wydanie ogólnych interpretacji podatkowych

obniżenie opłaty skarbowej z 6,7 tys. zł do 1 tys. zł za wpis do rejestru przedstawicielstw firm zagranicznych

ograniczenie częstotliwości przekazywania przez pracodawców informacji ZUS RMUA (raz na rok — dziś co miesiąc)

wprowadzenie kary grzywny za niezłożenie w terminie oświadczeń o przeznaczeniu paliw opałowych do celów opałowych

umożliwienie obywatelom polskim, prowadzącym działalność gospodarczą za granicą prowadzenia działalności w Polsce w formie oddziału

rozszerzenie możliwości stosowania procedur uproszczonych dla importerów i eksporterów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu