Pakiet Kluski to za mało

Rada Przedsiębiorczości
opublikowano: 23-03-2007, 00:00

Rada Przedsiębiorczości wyraża rozczarowanie zawartością tzw. pakietu Kluski i apeluje o realne zmniejszenie ograniczeń wolności gospodarczej w Polsce. Wobec wielokrotnych zapowiedzi ograniczenia biurokracji krępującej rozwój przedsiębiorczości zaprezentowany na konferencji premiera dorobek zespołu ds. deregulacji gospodarki jest skromny.

Nasz niepokój budzi przy tym, że szumnym zapowiedziom zwiększenia swobody gospodarczej towarzyszą kolejne projekty rozbudowy systemu koncesjonowania (zezwolenia na budowę sklepów), regulacji (godziny otwarcia sklepów, samozatrudnienie, płaca minimalna) i represyjnej kontroli (zaostrzenie kar dla przedsiębiorców za wykroczenia i przestępstwa zatrudnionych przez nich pracowników, obciążenie zleceniodawców odpowiedzialnością za bezpieczeństwo zleceniobiorców). Zapowiedź ułatwień i jednoczesne mnożenie utrudnień nie usuwa barier przed przedsiębiorczością, lecz zastępuje stare nowymi.

Autorzy zaprezentowanego opinii publicznej pakietu nie skorzystali z dorobku organizacji przedsiębiorców, które wielokrotnie w ostatnich latach identyfikowały najważniejsze bariery dla rozwoju przedsiębiorczości. Zapowiadane po raz kolejny uproszczenie procedury rejestracji firm i umożliwienie zawieszania działalności są krokami w dobrym kierunku, ale trudno je uznać za szczególnie znaczące ułatwienia dla prowadzenia działalności gospodarczej. (…) Raz jeszcze deklarujemy gotowość środowisk biznesowych do współpracy z rządem i parlamentem przy usuwaniu realnie istniejących, istotnych barier dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Rada Przedsiębiorczości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rada Przedsiębiorczości

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu