Pakiet Platformy cieszy biznes

Jarosław Królak
opublikowano: 19-04-2007, 00:00

To szansa na prawdziwe ułatwienia dla firm — tak oceniają pakiet Szejnfelda organizacje przedsiębiorców.

To szansa na prawdziwe ułatwienia dla firm — tak oceniają pakiet Szejnfelda organizacje przedsiębiorców.

Jak zapowiadaliśmy wczoraj, Platforma Obywatelska (PO) przedstawiła w Sejmie pakiet 9 ustaw mających zlikwidować największe bariery w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej.

— Wzrost gospodarczy nie jest dany raz na zawsze. Dlatego należy uwolnić gospodarkę z ograniczających ją przepisów — mówi Bogdan Zdrojewski, szef klubu parlamentarnego PO.

Założenia pakietu zaprezentował poseł Adam Szejnfeld. Centralne miejsce zajmuje ustawa o swobodzie gospodarczej.

— Szczególnie zależy nam na ograniczeniu kontroli firm. Nie może być tak, że ustawa jest omijana, a firmy nadal są kontrolowane przez kilka instytucji naraz. Proponujemy również wprowadzenie wiążących interpretacji wszystkich przepisów prawa gospodarczego oraz zawieszanie na 2 lata działalności. Zależy nam też na ochronie samozatrudnienia, ułatwieniach dla mikrofirm oraz zakładania spółek z o.o. i akcyjnych, zachętach dla zatrudniania absolwentów i bezrobotnych, wprowadzeniu upadłości konsumenckiej, ale dla uczciwych kredytobiorców — wylicza poseł Szejnfeld.

Pakiet przewiduje także skrócenie czasu kontrolowania firm przez CBA (do 1 miesiąca), rozliczanie się polskich firm w euro, ograniczenia w stosowaniu aresztu (jest nadużywany) i odpowiedzialności karnej firm.

Oceny pakietu przez organizacje biznesowe są bardzo pozytywne (w odróżnieniu od rządowego pakietu Kluski).

— Jego realizacja może w końcu doprowadzić do realnych ułatwień w prowadzeniu przedsiębiorstw w Polsce — mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Podobną ocenę wystawia Business Centre Club (BCC).

— Pakiet PO uwzględnia nasze oczekiwania — mówi Arkadiusz Protas, rzecznik BCC.

Biznes apeluje o połączenie pakietów Szejnfelda i Kluski i wspólne prace nad nimi.

W przyszłym tygodniu projekty trafią do laski marszałkowskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu