Pakiet socjalny został podpisany

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 06-09-2004, 00:00

Po sześciu miesiącach negocjacji Olvit Pro porozumiał się ze związkowcami z ZPT. Droga do przejęcia tłuszczowej firmy stoi otworem.

Minister skarbu powinien wkrótce podjąć decyzję o sprzedaży Olvitowi Pro kontrolnego pakietu akcji Zakładów Przemysłu Tłuszczowego (ZPT) w Warszawie, wicelidera rynku margaryn. Ostatnią przeszkodą w rozstrzygnięciu przetargu na korzyść firmy Jerzego Staraka był brak porozumienia ze związkowcami ZPT w sprawie pakietu socjalnego, co próbowała wykorzystać Mlekovita, składając kontrofertę i obiecując lepsze warunki pracownikom. W ostatnich dniach nastąpił jednak przełom.

— Po trudnych negocjacjach osiągnęliśmy kompromis. Dzięki temu pakiet socjalny został podpisany — mówi Mariusz Gwistka, szef Solidarności z ZPT.

Nie chce jednak ujawnić szczegółów gwarancji zatrudnienia czy premii prywatyzacyjnej. Nie wiadomo też, ile Olvit zaoferował skarbowi państwa za akcje ZPT. Według wcześniejszych informacji, minimalna cena 70-proc. pakietu wynosi 54 mln zł. Jednak, zdaniem związkowców, zakład wraz ze znanymi markami (m.in. Vita, Bartek) jest wart znacznie więcej.

Tłuszczowi potentaci

Przejęcie ZPT i wykorzystanie potencjału olejarni w Brzegu kupionej niedawno z koncernem Bunge pozwoli Olvitowi awansować do grona największych podmiotów na polskim rynku tłuszczowym.

— Konsolidacja tego sektora w Polsce jest nieunikniona. Światowy rynek jest podzielony między kilkanaście wielkich grup tłuszczowych — komentuje Remigiusz Sopel, analityk IDM.

Dodaje, że największą rentowność firmy tej branży uzyskują na tłuszczach dla przemysłów spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego i paliwowego.

Awans do czołówki

Czy w tym kierunku pójdzie grupa tłuszczowa Jerzego Staraka — okaże się wkrótce. Na razie przejęcie ZPT pozwoli awansować Olvitowi do czołówki producentów tłuszczów na rynek detaliczny. Do tej pory Olvit liczył się na rynku tłuszczów profesjonalnych (dla przemysłu spożywczego i gastronomii). ZPT dobrze radzą sobie na rynku. Ich obroty w tym roku mają zbliżyć się do 400 mln zł, a zysk netto przekroczyć 4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pakiet socjalny został podpisany