"Pakiet stymulacyjny wydłuży depresję"

MD
opublikowano: 09-02-2009, 19:28

Plan Obamy, przedstawiony przez administrację, spowoduje iż gospodarka i rynki finansowe nadal będą w zapaści, uważa Marc Faber, guru amerykańskich inwestorów.

- Obecny kryzys jest bezpośrednią konsekwencją permanentnej interwencji amerykańskiego rządu w gospodarkę drogą polityki fiskalnej i monetarnej zaprojektowanej tak, aby nigdy nie doszło do recesji – powiedział Faber w telewizji Bloomberg. – Jeśli nigdy nie dochodzi do recesji, to jakbyś nigdy nie spał – dodał.

Faber twierdzi, że gospodarka potrzebuje recesji.

- Z planem stymulacji, proponowanym przez rząd, myślę że depresja będzie trwała dłużej. Bezproduktywne państwo będzie nadal rosło kosztem sektora prywatnego – powiedział Faber.  

Słynny inwestor nie podziela opinii Billa Grossa z PIMCO, że państwo powinno przeznaczyć znacznie więcej niż planowane 800 mld USD na pomoc gospodarce. Wręcz przeciwnie.

- Jeśli rząd wyda tego rzędu pieniądze, będzie to miało niedobre konsekwencje – powiedział. – Ten pakiet stymulacyjny spowoduje, że deficyt budżetowy wzrośnie i ostatecznie skończymy z wysokimi stopami procentowymi i inflacją. Nie ma darmowego lunchu. Ktoś będzie musiał to zapłacić – dodał.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane