Pakiet zostanie poprawiony

JK
10-07-2009, 00:00

Pracodawcy i związkowcy uzgodnili poprawki. Resort pracy też je popiera.

Pracodawcy i związkowcy uzgodnili poprawki. Resort pracy też je popiera.

Mimo zapowiedzianej kilka dni temu przez Solidarność rezygnacji z dalszych prac nad poprawkami do pakietu antykryzysowego, wczoraj eksperci tego związku uzgodnili z pracodawcami kilka ważnych zmian. Trafią one teraz do Senatu rozpatrującego ustawę.

— Wszyscy partnerzy społeczni zgodzili się, aby to reprezentacja pracowników przedsiębiorstwa udzielała zgody w imieniu wszystkich zatrudnionych na skrócenie czasu pracy i wypłaty tzw. przestojowego — informuje Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).

Tylko dwa lata

Pierwotnie w ustawie uchwalonej przez Sejm widniał zapis, że takiej zgody każdorazowo miałby udzielać każdy pracownik z osobna. W ocenie organizacji pracodawców, to złe rozwiązanie, które mogłoby utrudnić i opóźnić wypłaty tzw. przestojowego. Subsydia będą trafiać do firm, których obroty z powodu kryzysu spadły o co najmniej 25 proc. Warunkiem jest zobowiązanie do utrzymania zatrudnienia. Po skróceniu czasu pracy do kieszeni pracowników ma trafiać 1276 zł brutto, z czego prawie połowę wysupła państwo.

Druga ważna zaakceptowana poprawka dotyczy umów o pracę na czas określony.

— Ustaliliśmy, że po dwóch latach trwania umów na czas określony, każda następna będzie automatycznie bezterminowa — mówi Adam Ambrozik.

Poparcie resortu

Takiej regulacji domagali się związkowcy. Twierdzili, że bez tego zastrzeżenia osoby na umowach czasowych będą bardziej zagrożone utratą pracy. Uzgodnienie postulatu to sygnał, że pracodawcy są elastyczni i zależy im na udziale związkowców w pracach nad pakietem.

— Przyjęte wczoraj rozwiązania są bardziej korzystne dla pracowników niż pracodawców, ale zgadzamy się na nie. Co ważne, nasze ustalenia mają poparcie resortu pracy, który wszystkie poprawki zbierze i przedstawi senatorom — dodaje ekspert KPP.

Ustawą antykryzysową wkrótce zajmą się komisje senackie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pakiet zostanie poprawiony